Macron pred rokovaním s predstaviteľmi USA o Ukrajine telefonoval so Zelenským
Francúzsky prezident Macron pred rokovaním s predstaviteľmi USA telefonoval s prezidentom Zelenským.
Plánovaná Macronova schôdzka s americkým ministrom zahraničia Marekom Rubiom a zvláštnym vyslancom Bieleho domu Stevom Witkoffom sa už začala, informoval fotograf agentúry AFP.
Do Paríža dnes ráno dorazila tiež vopred neohlásená ukrajinská delegácia, ktorú vedú minister zahraničia Andrij Sybiha, minister obrany Rustom Umerov a šéf Zelenského kancelárie Andrij Jermak.
Witkoff s Rubiem majú podľa AFP najprv na programe "pracovný obed" s Macronom a francúzskym ministrom zahraničia Jeanom-Noëlom Barrotom v Elyzejskom paláci. Jeho náplňou bude "zhodnotenie mierových rokovaní, ktorých cieľom je ukončiť ruskú agresiu na Ukrajine", uviedol úrad francúzskeho prezidenta.
Podľa zverejneného harmonogramu sa potom obaja americkí predstavitelia popoludní stretnú aj s Jermakom a tiež s britskými a nemeckými bezpečnostnými poradcami, ktorých príchod nebol, podobne ako v prípade ukrajinskej delegácie, vopred oznámený.
Rubio, ktorý od nástupu do funkcie pricestoval do Európy už tretíkrát, sa stretne so svojím britským náprotivkom Davidom Lammym, napísala AFP. (ČTK)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.
EÚ podľa Kallasovej pripravuje plán B na zachovanie sankcií Rusku v prípade, že USA upustia od mierových rokovaní. Čítaj ďalej
Estónsko dostalo šesť amerických salvových raketometov, ide o jeden z najväčších nákupov zbraní v krajine. Čítaj ďalej
USA sú pripravené ešte dnes podpísať dohodu s Ukrajinou o nerastnom bohatstve, tvrdí minister financií Bessent. Čítaj ďalej
V Kurskej oblasti sú podľa Putina stále malé skupiny ukrajinských vojakov ukrytých v pivniciach a skrýšach. Čítaj ďalej