Záujem byť súčasťou koalície ochotných prejavilo približne 20 štátov
Záujem byť súčasťou "koalície ochotných" na podporu Ukrajiny počas prímeria prejavilo približne dvadsať štátov.
Podľa agentúry AFP to uviedol predstaviteľ Spojeného kráľovstva.
Na stretnutí, ktoré sa konalo v stredu, boli "prevažne európski partneri a partneri" z britského Spoločenstva národov (Commonwealth), dodal britský predstaviteľ, ktorý odmietol špecifikovať, ktoré štáty sa na schôdzke zúčastnili.
Diskusie o tom, ako by tieto krajiny mohli prispieť, sú stále v ranom štádiu. Situácia týkajúca sa snáh o ukončenie vojny je tiež "veľmi premenlivá", poznamenal zdroj, pričom uvítal túto angažovanosť partnerov.
Za úsilím o vytvorenie skupiny krajín pripravených pomôcť garantovať prímerie v prípade, že sa dosiahne dohoda o ukončení vojny medzi Ruskom a Ukrajinou, sú Británia a Francúzsko.
Britský premiér Keir Starmer a francúzsky prezident Emmanuel Macron tiež uviedli, že sú pripravení vyslať na Ukrajinu vojakov, aby zaistili zachovanie možného prímeria s podporou USA. Presné poslanie týchto jednotiek nešpecifikovali.
Svoju možnú účasť na misii na udržanie mieru na Ukrajine naznačilo vo štvrtok aj Turecko. Írsky premiér Micheál Martin zasa povedal, že írske jednotky by sa mohli zapojiť do misie na udržiavanie mieru, pričom však zdôraznil, že nebudú nasadené v žiadnych jednotkách na odstrašenie protivníka.
Predpokladá sa, že niektoré krajiny z koalície ochotných by mohli prispieť aj iným spôsobom, napríklad poskytnutím logistiky.
AFP pripomenula, že Rusko už medzičasom deklarovalo, že prítomnosť európskych vojakov na Ukrajine je preň neprijateľná.
Vzhľadom na to, že dlhodobý záväzok Spojených štátov podieľať sa na zaistení bezpečnosti Európy je za administratívy prezidenta USA Donalda Trumpa spochybnený, západné krajiny sa v tejto neistej situácii snažia zvýšiť svoje výdavky na obranu a postupovať jednotne.
Starmer, ktorý sa usiluje byť "mostom" medzi Európou a Spojenými štátmi, vo štvrtok pre televíziu Sky News povedal, že pracuje na tom, aby "dostal USA, Ukrajinu a európskych spojencov na rovnakú stranu". (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.
EÚ podľa Kallasovej pripravuje plán B na zachovanie sankcií Rusku v prípade, že USA upustia od mierových rokovaní. Čítaj ďalej
Estónsko dostalo šesť amerických salvových raketometov, ide o jeden z najväčších nákupov zbraní v krajine. Čítaj ďalej
USA sú pripravené ešte dnes podpísať dohodu s Ukrajinou o nerastnom bohatstve, tvrdí minister financií Bessent. Čítaj ďalej
V Kurskej oblasti sú podľa Putina stále malé skupiny ukrajinských vojakov ukrytých v pivniciach a skrýšach. Čítaj ďalej
Lotyšsko zakázalo vstup na svoje územie skladateľovi Goranovi Bregovičovi, dôvodom je podpora agresie voči Ukrajine. Čítaj ďalej