Rubio hovoril s Lammym aj Lipavským
Minister zahraničia USA telefonoval so šéfmi britskej aj českej diplomacie, Davidom Lammym a Janom Lipavským.
Podľa hovorkyne amerického ministerstva Tammy Bruceovej potvrdil pripravenosť USA rokovať o ukončení vojny na Ukrajine.
Rubio hovoril s Lammym o nedeľnom summite lídrov, ktorý zvolala práve Británia. Podľa Bruceovej sa americký minister Lammymu poďakoval za rolu Spojeného kráľovstva v tom, aby si Európa zabezpečila svoju vlastnú obranu a aby presadzovala mier na Ukrajine.
Zároveň potvrdil, že Spojené štáty sú pripravené rokovať o ukončení ukrajinsko-ruského konfliktu a v spolupráci so Spojeným kráľovstvom budú pokračovať v úsilí dosiahnuť na Ukrajine mier.
O telefonáte s Rubiom informoval na sociálnej sieti X Lipavský s tým, že hovorili o potrebe vzájomne prospešnej transatlantickej spolupráce.
"Hovorili sme o potrebe vzájomne prospešnej transatlantickej spolupráce, pre ktorú je žiaduce, aby Európa výrazne zvýšila zodpovednosť za svoju bezpečnosť. Prioritou zostáva pracovať spolu s USA na dosiahnutí spravodlivého a trvalého mieru pre Ukrajinu," napísal Lipavský. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.
EÚ podľa Kallasovej pripravuje plán B na zachovanie sankcií Rusku v prípade, že USA upustia od mierových rokovaní. Čítaj ďalej
Estónsko dostalo šesť amerických salvových raketometov, ide o jeden z najväčších nákupov zbraní v krajine. Čítaj ďalej
USA sú pripravené ešte dnes podpísať dohodu s Ukrajinou o nerastnom bohatstve, tvrdí minister financií Bessent. Čítaj ďalej
V Kurskej oblasti sú podľa Putina stále malé skupiny ukrajinských vojakov ukrytých v pivniciach a skrýšach. Čítaj ďalej
Lotyšsko zakázalo vstup na svoje územie skladateľovi Goranovi Bregovičovi, dôvodom je podpora agresie voči Ukrajine. Čítaj ďalej