SME
  1. SME Minúta
  2. Svet
  3. Srbsko môže hostiť rozhovory o vojne na Ukrajine
17. 2. 2025
|
19:54
|
Svet

Srbsko môže hostiť rozhovory o vojne na Ukrajine

Zdroj SITA/AP/Pool photo

Srbsko chce prispieť k urovnaniu vojny na Ukrajine a môže hostiť rozhovory, vyhlásil v Moskve srbský minister zahraničia.

Marko Djurič po stretnutí s ruským náprotivkom Sergejom Lavrovom povedal, že Srbsko "má veľkú snahu prispieť k riešeniu tohto problému" a podľa jeho slov je krajina pripravená hostiť akékoľvek formálne alebo neformálne diskusie.

Šéf srbskej diplomacie tak odpovedal na otázku, či bolo témou rozhovorov s ruským ministrom zahraničných vecí aj možnosť zapojenia Belehradu do diskusií o ukončení vojny na Ukrajine. Srbsko je podľa agentúry Tanjug jednou z mála krajín, ktoré udržiavajú dobré vzťahy so Spojenými štátmi, Ruskom a Ukrajinou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V utorok bude v Saudskej Arábii rokovať americká a ruská delegácia. USA tvrdia, že pôjde o bilaterálnu schôdzku a nemala by sa považovať za rokovania o Ukrajine. Podľa Kremľa je cieľom prediskutovať možnú dohodu o ukončení vojny a pripraviť summit prezidentov USA a Ruska. Európa a Kyjev sa obávajú, že Washington a Moskva sa pokúsia ukončiť vojnu na Ukrajine bez ich účasti na rokovaniach.

Djurič v pondelok tiež uviedol, že Srbsko je odhodlané vstúpiť do Európskej únie, ale nevzdá sa svojich dlhodobo dobrých vzťahov s Ruskom, píše TASS. "Srbsko sa usiluje o členstvo v EÚ už 25 rokov a chce mať dobré vzťahy s Európou. V duchu historických vzťahov s Ruskom a v súlade s vôľou srbských občanov musíme udržiavať dobré vzťahy s Ruskom a ďalšími partnermi na medzinárodnej scéne," povedal.

Lavrov po stretnutí oznámil, že Rusko má záujem o spoluprácu so Srbskom v oblasti zdravotníctva, inovácií a high-tech. (TASR)

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine

00:10
Svet
Dôležité

Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej

Povrchová baňa na ilmenit v centrálnej oblasti Kirovohradu.
Zdroj SITA/AP
22:22
Svet

V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej

22:08
Svet

Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.

Čítaj ďalej
21:34
Svet

EÚ podľa Kallasovej pripravuje plán B na zachovanie sankcií Rusku v prípade, že USA upustia od mierových rokovaní. Čítaj ďalej

21:06
Svet

Estónsko dostalo šesť amerických salvových raketometov, ide o jeden z najväčších nákupov zbraní v krajine. Čítaj ďalej

20:41
Svet

USA sú pripravené ešte dnes podpísať dohodu s Ukrajinou o nerastnom bohatstve, tvrdí minister financií Bessent. Čítaj ďalej

20:37
Svet

V Kurskej oblasti sú podľa Putina stále malé skupiny ukrajinských vojakov ukrytých v pivniciach a skrýšach. Čítaj ďalej

20:19
Svet

Lotyšsko zakázalo vstup na svoje územie skladateľovi Goranovi Bregovičovi, dôvodom je podpora agresie voči Ukrajine. Čítaj ďalej

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 584
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 303
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 115
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 336
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 917
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 860
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 397
SkryťZatvoriť reklamu