Presnosť severokórejských rakiet na Ukrajine sa významne zlepšila
Severokórejské balistické rakety sú oveľa presnejšie ako v minulosti, hovoria vysokopostavené ukrajinské zdroje Reuters.
Pchjongjang ich dodal Rusku v rámci jeho vojny na Ukrajine a podľa zdrojov Reuters sa ich presnosť pohybuje na škále 50 až 100 metrov. Severná Kórea (KĽDR) pravdepodobne bojisko na Ukrajine využíva na testovanie svojej raketovej technológie.
Rusko začalo koncom roka 2023 odpaľovať na Ukrajinu severokórejské balistické rakety krátkeho doletu K-23, K-23A a K-24 a odvtedy ich vypálilo približne 100, uviedol zdroj z vojenského prostredia.
Opísal tiež výrazné zlepšenie presnosti pri všetkých viac ako 20 severokórejských balistických raketách, ktoré v uplynulých týždňoch zasiahli ukrajinské územie. Predtým mali podľa zdroja rakety presnosť v rozmedzí jedného až dvoch kilometrov.
Reuters pripomína, že KĽDR rýchlo rozvíja svoje vojenské programy vrátane rakiet krátkeho a stredného doletu, ktoré môžu byť podľa Pchjongjangu vybavené aj jadrovými hlavicami. Až do zapojenia do konfliktu na Ukrajine však táto dlhodobo izolovaná krajina nikdy nevyskúšala nové zbrane priamo na bojisku.
Podľa experta na zbrane Jang Uka z juhokórejského think tanku Asan Institute for Policy Studies môže mať takéto zlepšenie severokórejských raketových spôsobilostí znepokojujúce dôsledky pre Južnú Kóreu, Japonsko, Spojené štáty, tichomorský región aj celý svet. KĽDR podľa neho môže tieto zbrane poskytovať rôznym zlyhávajúcim štátom alebo ozbrojeným skupinám vo svete.
Zatiaľ nie je jasné, aké vylepšenia KĽDR na raketách vykonala. Ukrajinský zdroj uviedol, že rakety mohla vybaviť lepšími navigačnými systémami alebo riadiacim mechanizmom na uľahčenie manévrovania. Jang tvrdí, že presnosť rakiet mohli zlepšiť aj nové skúsenosti severokórejských vedcov a komponenty z Ruska.
Reuters pripomína, že Moskva a Pchjongjang od začiatku vojny na Ukrajine prehlbujú vzájomné vzťahy. Lídri oboch krajín podpísali dohodou o strategickom partnerstve.
KĽDR poskytla Rusku aj tisíce vojakov, ktorí boli podľa Ukrajiny nasadení najmä na fronte v ruskej Kurskej oblasti. Kyjev tvrdí, že Rusko dostalo od Pchjongjangu aj milióny delostreleckých granátov. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.
EÚ podľa Kallasovej pripravuje plán B na zachovanie sankcií Rusku v prípade, že USA upustia od mierových rokovaní. Čítaj ďalej
Estónsko dostalo šesť amerických salvových raketometov, ide o jeden z najväčších nákupov zbraní v krajine. Čítaj ďalej
USA sú pripravené ešte dnes podpísať dohodu s Ukrajinou o nerastnom bohatstve, tvrdí minister financií Bessent. Čítaj ďalej
V Kurskej oblasti sú podľa Putina stále malé skupiny ukrajinských vojakov ukrytých v pivniciach a skrýšach. Čítaj ďalej
Lotyšsko zakázalo vstup na svoje územie skladateľovi Goranovi Bregovičovi, dôvodom je podpora agresie voči Ukrajine. Čítaj ďalej