Tusk a Zelenskyj vo Varšave riešili aj prístup poľských firiem k obnove Ukrajiny
Tusk sa poďakoval Zelenskému za jeho vyhlásenie, že poľské firmy dostanú príležitosť zúčastniť sa na obnove Ukrajiny.
"Na pozvanie z Ukrajiny čakalo mnoho poľských spoločností a poľská verejnosť. Že budeme spolupracovať ruka v ruke, aby sme zabezpečili, že poľské spoločnosti a podniky sa budú podieľať na obnove Ukrajiny tak, ako si to naše vzťahy zaslúžia," vyhlásil premiér.
Podľa jeho slov pôjde o dôležitý proces a potvrdenie toho, že všetci chcú pomôcť Ukrajine čo najrýchlejšie sa obnoviť po skončení vojny s Ruskom.
"Chceme obnoviť všetko, čo Rusko zničilo. Poľsko by malo byť a bude jedným z hlavných partnerov v tejto veci, v procese rekonštrukcie," vyhlásil Tusk.
Zároveň dodal, že Poľsko je pripravené zorganizovať samit zameraný na obnovu Ukrajiny. Po prvom podobnom samite, ktorý sa konal vo Švajčiarsku, a po druhom, ktorý sa pripravuje v Ríme, je Poľsko v roku 2026 pripravené zorganizovať tretí samit o povojnovej rekonštrukcii Ukrajiny.
"Dúfam, že spoločne presvedčíme našich partnerov, že Poľsko je tým správnym miestom a tým správnym partnerom v tomto procese," povedal s odkazom na jeho stredajšie oficiálne rozhovory so Zelenským vo Varšave.
Ukrajinský prezident spresnil, že s Tuskom hovorili o obrane, dodávkach a výrobe zbraní, najmä čo sa týka výroby rôznych typov bezpilotných lietadiel a ďalšieho nevyhnutného vybavenia vrátane delostrelectva. Upozornil, že Ukrajina naliehavo potrebuje investície do tohto sektoru, aby stíhala vyrábať vlastné zbrane a čeliť situácii na fronte.
"Výroba zbraní na Ukrajine sa teraz výrazne zvyšuje a už môže splniť očakávania našej armády. Hovorím o dronoch a systémoch protivzdušnej obrany rôzneho druhu," uviedol Zelenskyj.
Pred novinármi zároveň spomenul, že ak na začiatku vojny Ukrajina vyrobila vlastnými silami okolo 10 % vojenského vybavenia, dnes je to na úrovni 33 až 34 %, pričom okolo 40 % zbraní Kyjev dostáva od USA a 30 % od európskych krajín.
Zelenskyj v tejto súvislosti pripomenul, že krajiny EÚ, ktoré vyrábajú zbrane, by sa zvýšeniu ich výroby nemali brániť, lebo okrem toho, že pomôžu Ukrajine a posilneniu svojej bezpečnosti, táto výroba má aj priaznivý prínos pre ich ekonomiky. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.
EÚ podľa Kallasovej pripravuje plán B na zachovanie sankcií Rusku v prípade, že USA upustia od mierových rokovaní. Čítaj ďalej
Estónsko dostalo šesť amerických salvových raketometov, ide o jeden z najväčších nákupov zbraní v krajine. Čítaj ďalej
USA sú pripravené ešte dnes podpísať dohodu s Ukrajinou o nerastnom bohatstve, tvrdí minister financií Bessent. Čítaj ďalej
V Kurskej oblasti sú podľa Putina stále malé skupiny ukrajinských vojakov ukrytých v pivniciach a skrýšach. Čítaj ďalej