ystém dodávok elektriny v Podnestersku čelí kolapsu
Systém dodávok elektriny v Podnestersku čelí kolapsu v dôsledku nedostatku plynu.
Ako referuje web Kyiv Independent, uviedol to štátny tajomník moldavského ministerstva energetiky Constantin Borosan.
Podľa neho v súčasnosti existuje asi 30-percentný energetický deficit (65 megawattov), keďže obyvatelia Podnesterska používajú elektrické zariadenia na vykurovanie svojich domovov.
Ruský štátom kontrolovaný energetický gigant Gazprom zastavil 1. januára dodávky plynu do Moldavska s odvolaním sa na údajné nezaplatené dlhy Moldovagaz, moldavskej štátnej plynárenskej spoločnosti.
Zastavenie dodávok plynu malo za následok výpadok vykurovania v Podnestersku. Zatiaľ čo zvyšok Moldavska prešiel na európske dodávky energie, región okupovaný Ruskom od začiatku 90. rokov minulého storočia je silne závislý od ruského plynu.
Borosan uviedol, že v regióne sa začali prerušované výpadky prúdu, najmä počas rannej a večernej špičky, aby sa predišlo preťaženiu energetickej siete. Keďže moldavské a podnesterské energetické siete sú silne prepojené, energia by sa mala šetriť aj vo vládou kontrolovanej časti krajiny, dodal Borosan.
Hoci dohoda umožňujúca tranzit ruského plynu cez Ukrajinu vypršala v ten istý deň, keď Rusko zastavilo dodávky plynu Moldavsku, Gazprom trvá na tom, že pozastavenie je spôsobené nesplateným dlhom Moldavska, nie problémami s tranzitom.
Moldavskí predstavitelia spochybňujú nároky Gazpromu týkajúce sa neuhradených platieb, pričom konštatujú, že medzinárodný audit nedokázal tieto dlhy overiť.
Asi 1 500 výškových budov v Podnestersku bolo 4. januára bez kúrenia a teplej vody a takmer 72-tisíc domácností zostalo bez plynu, uviedol líder regiónu a vyzval obyvateľov, aby pri klesajúcich teplotách kúrili v kachľových peciach. (SITA)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.
EÚ podľa Kallasovej pripravuje plán B na zachovanie sankcií Rusku v prípade, že USA upustia od mierových rokovaní. Čítaj ďalej
Estónsko dostalo šesť amerických salvových raketometov, ide o jeden z najväčších nákupov zbraní v krajine. Čítaj ďalej
USA sú pripravené ešte dnes podpísať dohodu s Ukrajinou o nerastnom bohatstve, tvrdí minister financií Bessent. Čítaj ďalej
V Kurskej oblasti sú podľa Putina stále malé skupiny ukrajinských vojakov ukrytých v pivniciach a skrýšach. Čítaj ďalej
Lotyšsko zakázalo vstup na svoje územie skladateľovi Goranovi Bregovičovi, dôvodom je podpora agresie voči Ukrajine. Čítaj ďalej