Nová vláda v Litve chce Ukrajine vojensky pomáhať do výšky 0,25 percent HDP
Nová stredoľavicová litovská vláda sa zaviazala vyčleniť 0,25 percenta HDP na vojenskú pomoc Kyjevu.
Parlament schválil jej program sústreďujúci sa na sociálnu politiku, zlepšenie situácie v zdravotníctve a školstve, pomoc Ukrajine a obranu pred susedným Ruskom.
Informujú o tom agentúry AFP a Reuters.
Nová vláda chce podporiť Ukrajinu nielen v rokovaniach o jej prípadnom členstve v Európskej únii a NATO, ale poskytnúť jej tiež pomoc v boji proti ruskej invázii.
Na vojenskú pomoc Kyjevu sa zaviazala ročne vyčleniť 0,25 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Litva aj doteraz bola jedným z najväčších finančných podporovateľov Ukrajiny v pomere k sile vlastnej ekonomiky.
"Musíme prejaviť spolupatričnosť, solidaritu a priateľstvo," povedal premiér Paluckas a oznámil, že členovia vlády už plánujú návštevu Ukrajiny.
Vláda tiež prisľúbila zvýšiť rozpočet na obranu krajiny na najmenej 3,5 percenta HDP (tento rok je to 3,2 percenta) a vyhýbať sa akémukoľvek vzťahu s ruskými predstaviteľmi počas trvania vojny na Ukrajine. Čínu označila za rastúcu bezpečnostnú hrozbu pre jej vzťah s Ruskom a čoraz väčší vplyv v Bielorusku.
Nová litovská vláda sa skladá z troch politických strán, ktoré obsadili 86 kresiel v 141-člennom parlamente. Sociálnych demokratov 45-ročného Paluckasa dopĺňa Zväz demokratov - V mene Litvy (DSVL) a nová populistická strana Úsvit Nemanu (Nemuno aušra - NA).
Zakladateľ a predseda posledne menovanej strany Remigijus Zemaitaitis je stíhaný za údajný antisemitizmus v prípade, keď v súvislosti s izraelským bombardovaním Pásma Gazy vyhlásil, že niet sa čo diviť, keď si po takýchto udalostiach ľudia hovoria o Židoch to, čo istá litovská riekanka, v ktorej deti umlátia palicami Žida.
Na základe koaličnej dohody členovia strany Úsvit Nemanu obsadia posty ministrov poľnohospodárstva, životného prostredia a spravodlivosti.
Novým ministrom zahraničných vecí je Kestutis Budrys, hlavný poradca pre národnú bezpečnosť litovského prezidenta Gitanasa Nausédu. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
EÚ podľa Kallasovej pripravuje plán B na zachovanie sankcií Rusku v prípade, že USA upustia od mierových rokovaní. Čítaj ďalej
Estónsko dostalo šesť amerických salvových raketometov, ide o jeden z najväčších nákupov zbraní v krajine. Čítaj ďalej
USA sú pripravené ešte dnes podpísať dohodu s Ukrajinou o nerastnom bohatstve, tvrdí minister financií Bessent. Čítaj ďalej
V Kurskej oblasti sú podľa Putina stále malé skupiny ukrajinských vojakov ukrytých v pivniciach a skrýšach. Čítaj ďalej
Lotyšsko zakázalo vstup na svoje územie skladateľovi Goranovi Bregovičovi, dôvodom je podpora agresie voči Ukrajine. Čítaj ďalej
Ruskú opernú divu Netrebko čakali pred SND protestujúci s fotkami zničených ukrajinských miest.
Rusko je ochotné rokovať s USA o Záporožskej jadrovej elektrárni, tvrdí riaditeľ ruskej štátnej korporácie Rosastom. Čítaj ďalej
Zelenskyj počas súkromného rozhovoru s Trumpom vo Vatikáne údajne povedal, že Krym za ruský neuzná, píše Axios. Čítaj ďalej