Ukrajina nevyvíja jadrové zbrane
Ukrajina nevyvíja ani nemá v úmysle získať jadrové zbrane, uviedol hovorca ukrajinskej diplomacie.
Heorhij Tychyj reagoval na článok denníka The Times. Ten napísal, že Ukrajina by v prípade zastavenia americkej vojenskej pomoci mohla byť v priebehu mesiacov schopná vyrobiť jednoduchú jadrovú bombu podobnú tej, ktorú na sklonku druhej svetovej vojny zvrhli USA na japonské Nagasaki.
Odvolával sa pritom na dokument s armádou spájaného think-tanku. "Ukrajina sa zaviazala k NPT (Zmluve o nešírení jadrových zbraní); nevlastníme, nevyvíjame ani nemáme v úmysle získať jadrové zbrane," zdôraznil na sociálnej sieti Tychyj.

"Ukrajina úzko spolupracuje s Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu a je plne transparentná s ohľadom na monitorovanie, ktoré vylučuje použitie jadrových materiálov na vojenské účely," doplnil hovorca ukrajinskej diplomacie.
The Times v článku netvrdí, že Ukrajina vyvíja alebo plánuje vyvinúť jadrové zbrane. Britský denník píše, že Ukrajina by podľa tvrdenia dokumentu teoreticky mohla byť schopná v prípade prerušenia americkej pomoci jednoduchú atómovú bombu vyrobiť v priebehu mesiacov.
Loading
...
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.
EÚ podľa Kallasovej pripravuje plán B na zachovanie sankcií Rusku v prípade, že USA upustia od mierových rokovaní. Čítaj ďalej
Estónsko dostalo šesť amerických salvových raketometov, ide o jeden z najväčších nákupov zbraní v krajine. Čítaj ďalej
USA sú pripravené ešte dnes podpísať dohodu s Ukrajinou o nerastnom bohatstve, tvrdí minister financií Bessent. Čítaj ďalej
V Kurskej oblasti sú podľa Putina stále malé skupiny ukrajinských vojakov ukrytých v pivniciach a skrýšach. Čítaj ďalej
Lotyšsko zakázalo vstup na svoje územie skladateľovi Goranovi Bregovičovi, dôvodom je podpora agresie voči Ukrajine. Čítaj ďalej