OSN: Mučenie ukrajinských civilistov a zajatcov Ruskom je zločin proti ľudskosti
Mučenie ukrajinských civilistov a vojnových zajatcov Ruskom je zločinom proti ľudskosti, uviedli OSN podporovaní experti.
Šéf nezávislej komisie vyšetrujúcej porušovanie ľudských práv na Ukrajine Nór Erik Møse reportérom priblížil, že tento panel už predtým označil rozšírené a systematické využívanie mučenia na Ukrajine a v Rusku proti civilistom a zajatcom - mužom i ženám - aj za vojnový zločin.
"Naše najnovšie zistenia preukazujú, že ruské úrady sa dopustili mučenia vo všetkých oblastiach Ukrajiny, ktoré sa dostali pod ich kontrolu, ako aj v detenčných zariadeniach, ktoré komisia vyšetrovala na území Ruskej federácie," dodal.
V súvislosti s tlačovou konferenciou o správe komisie, ktorá je menovaná Radou OSN pre ľudské práva (UNHRC) v Ženeve, ruská misia pri OSN len uviedla, že k tomu nemá komentár.
Podľa Møseho je komisia investigatívnym orgánom. Ako ďalej poznamenal, aj ukrajinská generálna prokuratúra a Medzinárodný trestný súd (ICC) vyšetrujú možné vojnové zločiny a zločiny voči ľudskosti na Ukrajine, a komisia by mohla byť požiadaná na predloženie dôkazov.
Členovia komisie prešetrovali správy z dovedna 41 rôznych detenčných centier od provizórnych až po dobre vybavené zariadenia v deviatich okupovaných oblastiach Ukrajiny a v ôsmich oblastiach v Rusku. Identifikovala pritom ďalšie dôkazy, že násilné praktiky bežné v ruských zariadeniach sú takisto využívané v podobných zariadeniach v Ruskom okupovaných častiach východu Ukrajiny, dodal šéf komisie.
Ako ďalej zdôraznil, komisia tiež našla ďalšie dôkazy o opakujúcom sa využívaní sexuálneho násilia ako formy mučenia. Väzni sú podľa členky komisie Vrindy Goverovej vystavení znásilňovaniu, dlhým obdobiam nútenej nahoty či telesným prehliadkam.
Ukrajinci v detenčných zariadeniach na Ukrajine a v Rusku tiež informovali o "brutálnej tzv. prijímacej procedúre", dodala Goverová. "Drsné praktiky určené na vystrašenie, zlomenie, poníženie, nátlak a potrestanie zadržaných sa používali bežne," podotkla.
Člen komisie Pablo de Greiff novinárom povedal, že v súčasnosti má komisia dôkazy o ruskej organizačnej štruktúre, ktorá koordinovala a umožňovala mučenie vo väzenských zariadeniach. "Navyše, komisia má teraz dôkazy, že vedenie väzenských zariadení alebo iné vyššie postavené ruské orgány mučenie alebo zlé zaobchádzanie nariadili, povzbudzovali, tolerovali alebo nepodnikli žiadne kroky na ich zastavenie," povedal de Grieff.
"Na základe tohto súboru dôkazov sme dospeli k záveru, že ruské orgány konali v súlade s koordinovanou štátnou politikou mučenia ukrajinských civilistov a vojnových zajatcov," povedal podľa AFP Erik Møse. "Preto okrem mučenia ako vojnového zločinu spáchali aj mučenie ako zločin proti ľudskosti," potvrdil. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.
EÚ podľa Kallasovej pripravuje plán B na zachovanie sankcií Rusku v prípade, že USA upustia od mierových rokovaní. Čítaj ďalej
Estónsko dostalo šesť amerických salvových raketometov, ide o jeden z najväčších nákupov zbraní v krajine. Čítaj ďalej
USA sú pripravené ešte dnes podpísať dohodu s Ukrajinou o nerastnom bohatstve, tvrdí minister financií Bessent. Čítaj ďalej
V Kurskej oblasti sú podľa Putina stále malé skupiny ukrajinských vojakov ukrytých v pivniciach a skrýšach. Čítaj ďalej
Lotyšsko zakázalo vstup na svoje územie skladateľovi Goranovi Bregovičovi, dôvodom je podpora agresie voči Ukrajine. Čítaj ďalej