V Charkove už zase môžu deti chodiť do škôlky vďaka triedam v metre
V Charkove už zase môžu deti chodiť do školy vďaka triedam v metre. K ním sa pridali nedávno škôlky.
Vo východoukrajinskom Charkove sú kvôli vojne už takmer dva roky zatvorené budovy škôl a škôlok a ihriská zívajú prázdnotou. Vojna v tomto meste len 40 kilometrov od hraníc s Ruskom zmenila všetko vrátane detstva, napísala stanica BBC.
Deti tu ale predsa len majú možnosť chodiť do školy a vídať sa so spolužiakmi, a to vďaka triedam vybudovaným v staniciach metra. K nim sa nedávno pridali aj škôlky, ktoré ponúkajú miesta pre 700 detí.
Charkov zasypávajú rakety odpaľované spoza ruskej hranice, ktorá je tak blízko, že na ich zastavenie majú ukrajinské sily len sekundy. Ak rakety mieria na Charkov, je šanca na jeho zasiahnutie veľká. Na presun do krytu je naopak času málo, uviedla BBC.
Jedným z bezpečných miest zostáva charkovské metro. V piatich staniciach sú teraz pozdĺž nástupíšť triedy. Školská výučba tu trvá už niekoľko mesiacov. Pred nedávnom navyše dostali rodičia možnosť posielať do tried v metre počas víkendu aj predškolákov.
Do škôlky v metre chodí aj šesťročná Nika Bondarenková. Po ceste z domu míňajú rozbombardované ruiny vojenských kancelárií a niekoľko ďalších zdevastovaných budov. Keď konečne zíde do metra, jej mama si oddýchne.
"Rodičia môžu mať istotu, že sa ich deťom nič nestane a deti môžu viac-menej pokračovať v normálnom živote," vysvetľuje Olha Bondarenková. Nike podľa nej škôlka veľmi chýba. "Je to naozaj dôležité. Dieťa inak nemá možnosť vidieť sa s inými deťmi, pretože vonku žiadne nie sú a stále húkajú sirény," vysvetľuje tiež matka. Jej manžel je v armáde.
V jednej zo škôlok v metre je živo, znie tu hudba a smiech, opísali novinári BBC. Jedna skupina detí sa prezliekla za doktorov, doktorky a sestričky, druhá spieva a stavia si z kociek. Zamestnanci sa snažia, aby tu všetko pôsobilo čo najnormálnejšie. Keď sa rozozvučia sirény, tak nikto nemusí do krytu.
Charkov sa snaží o trvalejšie riešenie a pod jedným zo športovísk buduje celú školu, ktorá bude mať kapacitu 900 študentov v dvoch zmenách. Škola by mala byť hotová už na konci marca.
Hlavný staviteľ novinárom povedal, že mu budova pripomína jadrové bunkre budované počas studenej vojny v sovietskych fabrikách. "Nechcem, aby sme sa presunuli do podzemia. Je to nútené bezpečnostné opatrenie," povedal.
Starosta mesta Ihor Terechov uviedol, že by chcel podobnú stavbu v každej štvrti. "Rakety, ktoré sú najčastejšie používané, aby zničili naše mesto, sem letia 40 sekúnd," podčiarkuje Terechov s tým, že to nie je dosť času na evakuáciu bežnej školy. (ČTK)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.
EÚ podľa Kallasovej pripravuje plán B na zachovanie sankcií Rusku v prípade, že USA upustia od mierových rokovaní. Čítaj ďalej
Estónsko dostalo šesť amerických salvových raketometov, ide o jeden z najväčších nákupov zbraní v krajine. Čítaj ďalej
USA sú pripravené ešte dnes podpísať dohodu s Ukrajinou o nerastnom bohatstve, tvrdí minister financií Bessent. Čítaj ďalej
V Kurskej oblasti sú podľa Putina stále malé skupiny ukrajinských vojakov ukrytých v pivniciach a skrýšach. Čítaj ďalej
Lotyšsko zakázalo vstup na svoje územie skladateľovi Goranovi Bregovičovi, dôvodom je podpora agresie voči Ukrajine. Čítaj ďalej