Elektronický boj na Ukrajine narušuje aj komerčnú leteckú premávku
Spôsoby elektronického boja ovplyvňujú aj civilnú leteckú dopravu a znervózňuje pilotov ďaleko od bojiska na Ukrajine, uvádza New York Times. Ide o príklad negatívneho vplyvu elektronického boja na bezpečnosť a ekonomiku.
„Lietadlá strácajú satelitné signály, lety sa potom odkláňajú. Piloti dostali falošné hlásenia o polohe alebo varovania, že letia príliš nízko," píše sa v článku.na základe údajov od bezpečnostných regulátorov EÚ a interných oznámení leteckých spoločností.
Rádiofrekvenčné rušenie spôsobuje výpadky satelitných signálov, ktoré využívajú zbrane ako rakety a drony. Signál sa prehluší šumom alebo sa vysielajú falošné signály, ktoré príjemcovi dodajú chybné údaje.
Rádiové rušenie sa zatiaľ neukázalo ako krajne nebezpečné. Podľa organizácie Opsgroup, ktorá monitoruje riziká v leteckom priemysle, sa doteraz ukázalo, že letecké systémy často nedokážu odhaliť falošné údaje z GPS a korigovať ich. Jedno lietadlo typu Embraer, smerujúce do Dubaja, v septembri takmer vybočilo z plánovanej trasy do iránskeho vzdušného priestoru. Piloti zistil až po určitom čase, že sa lietadlo riadi falošným signálom.
"Autopilot sa začal otáčať doľava a doprava, takže bolo zrejmé, že niečo nie je v poriadku," informovali členovia posádky.
Lietadlá môžu zvyčajne bezpečne lietať bez satelitných signálov a veľké komerčné lietadlá majú najmenej šesť alternatívnych navigačných systémov.
Menšie súkromné lietadlá od výrobcov Dassault Falcons, Gulfstreams alebo Bombardiers sa zdajú byť náchylnejšie na rozpoznávanie falošných signálov, uviedla Európska agentúra pre bezpečnosť letectva. (The Guardian)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.
EÚ podľa Kallasovej pripravuje plán B na zachovanie sankcií Rusku v prípade, že USA upustia od mierových rokovaní. Čítaj ďalej
Estónsko dostalo šesť amerických salvových raketometov, ide o jeden z najväčších nákupov zbraní v krajine. Čítaj ďalej
USA sú pripravené ešte dnes podpísať dohodu s Ukrajinou o nerastnom bohatstve, tvrdí minister financií Bessent. Čítaj ďalej
V Kurskej oblasti sú podľa Putina stále malé skupiny ukrajinských vojakov ukrytých v pivniciach a skrýšach. Čítaj ďalej
Lotyšsko zakázalo vstup na svoje územie skladateľovi Goranovi Bregovičovi, dôvodom je podpora agresie voči Ukrajine. Čítaj ďalej