Maďarsko žiada od EÚ predĺženie zákazu dovozu ukrajinského obilia
Maďarská vláda navrhla Európskej únii, aby predĺžila zákaz dovozu ukrajinského obilia aj po 15. septembri, uviedol vedúci úradu maďarskej vlády Gergely Gulyás.
Niektoré stredoeurópske, respektíve východoeurópske členské krajiny EÚ - Poľsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko - so súhlasom Únie uzatvorili do polovice septembra svoj trh pre ukrajinskú pšenicu, kukuricu a slnečnicu v záujme ochrany vlastného poľnohospodárskeho sektora.
V prípade, ak EÚ toto opatrenie nepredĺži, Maďarsko podľa Gulyása bude po jeho vypršaní pokračovať v jeho uplatňovaní aj samostatne. Zároveň ale vyjadril očakávanie, že k rovnakému kroku pristúpia aj ďalšie krajiny.
Takýto úmysel už koncom júla avizovalo Poľsko, kde dovoz ukrajinského obilia na jar viedol k poklesu cien a vyvolal protesty poľnohospodárov.
Šéf úradu maďarskej vlády sa potrebu ďalšieho predĺženia zákazu snažil štvrtok zdôvodniť tvrdením, že "likvidácia poľnohospodárstva krajín susediacich s Ukrajinou nie je prejavom európskej solidarity".
Gulyás poznamenal, že zavedenie takzvaného "koridoru solidarity" zo strany EÚ spôsobili zvýšenie dovozu ukrajinského obilia z 40-50-tisíc ton ročne v období pred vojnou na 250-tisíc ton mesačne v roku 2023.
"Problémom je, že pravidlá EÚ prinútili k uplatňovaniu solidarity len susedné krajiny Ukrajiny, a nie celé európske spoločenstvo," domnieva sa vedúci úradu maďarskej vlády.
Maďarsko, Bulharsko, Poľsko, Rumunsko a Slovensko sa preto podľa neho rozhodli "uzatvoriť svoje hranice pre ukrajinské obilie. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.
EÚ podľa Kallasovej pripravuje plán B na zachovanie sankcií Rusku v prípade, že USA upustia od mierových rokovaní. Čítaj ďalej
Estónsko dostalo šesť amerických salvových raketometov, ide o jeden z najväčších nákupov zbraní v krajine. Čítaj ďalej
USA sú pripravené ešte dnes podpísať dohodu s Ukrajinou o nerastnom bohatstve, tvrdí minister financií Bessent. Čítaj ďalej
V Kurskej oblasti sú podľa Putina stále malé skupiny ukrajinských vojakov ukrytých v pivniciach a skrýšach. Čítaj ďalej
Lotyšsko zakázalo vstup na svoje územie skladateľovi Goranovi Bregovičovi, dôvodom je podpora agresie voči Ukrajine. Čítaj ďalej