Dvaja bývalí poslanci ukrajinského parlamentu sú podozriví z vlastizrady
Bezpečnostná služba Ukrajiny obvinila bývalého poslanca parlamentu Jevhenija Murajeva. Ďalšieho bývalého poslanca Najvyššej rady Olexandra Ponomariova vzal súd na dva mesiace do vyšetrovacej väzby. Obaja sú podozriví z vlastizrady.
Murajev, exposlanec za medzičasom zakázanú stranu Naši, je považovaný za proruského politika. Bol majiteľom televízneho kanála Naši, ktorého cieľovou skupinou boli diváci na východe Ukrajiny, informovala v utorok stanica Rádio Sloboda (RFE/RL).
Exposlanca vyšetrujú okrem iného aj pre podozrenie z vlastizrady. Obvinenie sa týka aj využívania TV kanála Naši na "masové šírenie kremeľských naratívov".
Začiatkom februára minulého roka - ešte pred inváziou Ruska na Ukrajinu - ukrajinské úrady uvalili na televízny kanál Naši sankcie, ktoré viedli de facto k jeho likvidácii. Činnosť politickej strany Naši zakázal ukrajinský súd vlani v lete.
RFE/RL dodala, že nateraz nie je známe, kde sa Murajev v súčasnosti nachádza.
Na sociálnej sieti Facebook Murajev naposledy komunikoval krátko po vpáde ruskej armády na Ukrajinu - vo svojom statuse obvinil ukrajinské vedenie z rozpútania vojny, keď uviedol, že dôvodom invázie bola neochota Kyjeva dohodnúť sa. Zároveň však ani nepodporil Rusko.
Pre podozrenie z vlastizrady je stíhaný aj ďalší bývalý poslanec ukrajinského parlamentu Olexandr Ponomariov, ktorého súd v Kyjeve vzal na dva mesiace do vyšetrovacej väzby.
Podľa RFE/RL o tom v utorok informovala ukrajinská generálna prokuratúra.
Ponomariov bol trikrát zvolený za poslanca ukrajinského parlamentu a je označovaný za najvplyvnejšieho podnikateľa v meste Berďansk na juhovýchode Ukrajiny.
Podľa vyšetrovateľov sa Ponomariov v prvý deň vojny vrátil do Berďanska - vtedy už obsadeného ruskými jednotkami -, kde údajne preregistroval svoje podnikanie podľa ruských zákonov, otvoril si účty v pobočkách ruských bánk a dodával ruským jednotkám palivo a mazivá a stavebné zariadenia.
Ruské orgány mu poskytli aj ochranku, tvrdí ukrajinský Štátny úrad pre vyšetrovanie. Ním ovládané médiá údajne aj šírili proruské správy.
Okrem toho Ponomariov počas vojny niekoľkokrát vycestoval do Ruska i na anektovaný Krym.
Tím investigatívnych novinárov RFE/RL okrem toho zistil, že Ponomariov má už najmenej 18 rokov okrem ukrajinského aj ruské občianstvo.
Mnohé z ním kontrolovaných spoločností sú zároveň aj dodávateľmi ukrajinskej armády, poznamenáva sa v materiáli RFE/RL.
Loading
...
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.
EÚ podľa Kallasovej pripravuje plán B na zachovanie sankcií Rusku v prípade, že USA upustia od mierových rokovaní. Čítaj ďalej
Estónsko dostalo šesť amerických salvových raketometov, ide o jeden z najväčších nákupov zbraní v krajine. Čítaj ďalej
USA sú pripravené ešte dnes podpísať dohodu s Ukrajinou o nerastnom bohatstve, tvrdí minister financií Bessent. Čítaj ďalej
V Kurskej oblasti sú podľa Putina stále malé skupiny ukrajinských vojakov ukrytých v pivniciach a skrýšach. Čítaj ďalej
Lotyšsko zakázalo vstup na svoje územie skladateľovi Goranovi Bregovičovi, dôvodom je podpora agresie voči Ukrajine. Čítaj ďalej