Rusko prevzalo kontrolu nad pobočkami firiem Danone a Carlsberg
Rusko prevzalo kontrolu nad ruskými pobočkami francúzskej potravinárskej firmy Danone a pivovaru Baltika, ktorý patrí dánskej spoločnosti Carlsberg. Obe firmy mali v úmysle opustiť ruský trh v reakcii na vojnu na Ukrajine.
Príslušný dekrét dnes podpísal ruský prezident Vladimir Putin.
Podľa dekrétu prejdú akcie zahraničných spoločností v ruských divíziách dočasne pod ruskú Federálnu agentúru pre správu štátneho majetku, píše ruskojazyčná verzia webu Forbes.
V prípade Danone je to takmer 83,3 miliardy kmeňových akcií Danone Russia vo vlastníctve Produits Laitiers Frais Est Europe a 85-tisíc kmeňových akcií Danone Russia vlastnených firmou Danone Trade LLC.
Pri Baltike je to drvivá väčšina akcií, ktoré sú vo vlastníctve európskych divízií Carlsbergu. Dekrét začína platiť hneď po zverejnení.
Francúzsky potravinársky gigant Danone vlani na jeseň hľadal kupca pre svoju ruskú divíziu. Kým mnoho západných nadnárodných spoločností sa z Ruska stiahlo, potravinárske firmy si tam niektoré prevádzky ponechali s argumentom, že ľudia sa bez jedla nezaobídu.
Ruská divízia Danone s dvanástimi výrobnými závodmi a 8000 zamestnancami bola v minulom roku najväčším ruským mliekarenským podnikom, uviedla agentúra Bloomberg. (ČTK)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.
EÚ podľa Kallasovej pripravuje plán B na zachovanie sankcií Rusku v prípade, že USA upustia od mierových rokovaní. Čítaj ďalej
Estónsko dostalo šesť amerických salvových raketometov, ide o jeden z najväčších nákupov zbraní v krajine. Čítaj ďalej
USA sú pripravené ešte dnes podpísať dohodu s Ukrajinou o nerastnom bohatstve, tvrdí minister financií Bessent. Čítaj ďalej
V Kurskej oblasti sú podľa Putina stále malé skupiny ukrajinských vojakov ukrytých v pivniciach a skrýšach. Čítaj ďalej