Nemecko zvažuje podporu skupiny krajín plánujúcich dodať Kyjevu stíhačky F-16
Nemecko zvažuje, ako podporiť skupinu krajín, ktorá sa chystá Ukrajine dodávať americké stíhačky F-16, povedal pred únijným rokovaním nemecký minister obrany Boris Pistorius. Samotné lietadlá však Berlín k dispozícii nemá.
Šéf únijnej diplomacie Josep Borrell vyhlásil, že niektoré krajiny únie už začali výcvik ukrajinských pilotov na tieto stroje.
Ukrajina sa snaží európske krajiny presvedčiť, aby jej v najbližších mesiacoch dodali niekoľko desiatok kusov F-16, ktoré viaceré štáty nahrádzajú či plánujú nahradiť vo svojej výzbroji modernejšími lietadlami.
Lietadlá predbežne prisľúbili dodať napríklad Holandsko či Dánsko, nevylučujú to však ani ďalšie krajiny. Británia sa spolu s Holandskom chystá vytvoriť medzinárodnú koalíciu krajín, ktoré budú stroje poskytovať či zabezpečiť výcvik. Na ten sa chce zamerať Londýn, ktorý tieto lietadlá vo výzbroji nemá.
"V súčasnosti sa zaoberáme viacerými možnosťami, ktoré sú teoreticky realizovateľné, ale sú veľmi obmedzené," vyhlásil Pistorius. Nemecko sa podľa neho okrem dodávok zrejme nezapojí ani do výcviku, uvažuje však o iných, doteraz nešpecifikovaných variantoch, o ktorých nechcel podrobnejšie hovoriť.
Výrazne otvorenejší bol v dnešnom rozhovore s nemeckým rozhlasom Deutschlandfunk šéf zahraničného výboru Spolkového snemu Michael Roth, podľa ktorého by Nemecko mohlo prispieť finančne.
Roth, ktorý je rovnako ako Pistorius a nemecký kancelár Olaf Scholz členom sociálnej demokracie (SPD), vytvorenie koalície pre dodanie stíhačiek F-16 na Ukrajinu jasne podporuje.
"Mali by sme sa k takejto aliancii pripojiť," povedal s tým, že by tak Berlín otvorene deklaroval európsku jednotu. To, že Nemecko spomínané lietadlá nemá, podľa Rotha obmedzuje prípadný nemecký príspevok na logistiku a "možno aj finančnú pomoc".
Borrell, ktorý dnešnej ministerskej schôdzke predsedá, ocenil, že v niektorých krajinách podľa neho už výcvik prebieha. Spomenul napríklad Poľsko.
Témou dnešného stretnutia sú podľa šéfa únijnej diplomacie aj ďalšie dodávky delostreleckej munície Ukrajine, jej spoločné nákupy únijnými štátmi a podpora zvýšenia produkcie v európskych zbrojovkách. (ČTK)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.
EÚ podľa Kallasovej pripravuje plán B na zachovanie sankcií Rusku v prípade, že USA upustia od mierových rokovaní. Čítaj ďalej
Estónsko dostalo šesť amerických salvových raketometov, ide o jeden z najväčších nákupov zbraní v krajine. Čítaj ďalej
USA sú pripravené ešte dnes podpísať dohodu s Ukrajinou o nerastnom bohatstve, tvrdí minister financií Bessent. Čítaj ďalej
V Kurskej oblasti sú podľa Putina stále malé skupiny ukrajinských vojakov ukrytých v pivniciach a skrýšach. Čítaj ďalej