Putin spochybňoval ukrajinskú územnú celistvosť už v roku 2011, povedal Clinton
Ruský prezident Putin spochybňoval dohodu o ukrajinskej územnej celistvosti už v roku 2011, tvrdí bývalý americký prezident Bill Clinton. Politici sa vtedy stretli na ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose.
Okrem iného sa rozprávali aj o budapeštianskom memorande z roku 1994, podľa ktorého sa Ukrajina, Bielorusko a Kazachstan vzdali jadrových zbraní výmenou za zachovanie územnej celistvosti v rámci svojich "existujúcich hraníc". Dohodu o Ukrajine podpísal prezident Boris Jelcin za Rusko, Clinton za Spojené štáty a vtedajší premiér John Major za Britániu.
"Putin mi v roku 2011, tri roky predtým, ako zabral Krym, povedal, že nesúhlasí s dohodou, ktorú som uzavrel s Borisom Jelcinom," uviedol Clinton pri verejnej diskusii v židovskom kultúrnom a komunitnom centre v New Yorku. "Ja s tým nesúhlasím a nepodporujem to a nie som tým viazaný," povedal podľa Clintona Putin s odvolaním sa na dohodu. "Od toho dňa som vedel, že je to len otázka času," uviedol Clinton k invázii z roku 2014 a vlaňajšiemu vpádu, keď Rusko na Ukrajinu masívne zaútočilo z troch smerov.
Putin po anexii Krymu v roku 2014 tvrdil, že Moskva nie je viazaná budapeštianskym memorandom, pretože prozápadná revolúcia na kyjevskom námestí Majdan a zmena vlády v Kyjeve na začiatku toho istého roka znamenali, že sa Ukrajina stala iným štátom, píše The Guardian. "Vo vzťahu k tomuto štátu sme nepodpísali žiadne záväzné dokumenty," uviedol vtedy ruský prezident. Rozhovor s Clintonom ale naznačuje, že sa Putin rozhodol dohodu porušiť už niekoľko rokov pred Majdanom.
Ruský prezident navyše podľa Daniela Frieda, námestníka bývalej americkej ministerky zahraničia Condoleezy Riceovej, naznačoval už v roku 2008, že ukrajinskú územnú celistvosť neberie úplne vážne. Na zasadnutí Rady NATO-Rusko Putin vyhlásil, že pri prevode Krymu na Ukrajinskú sovietsku socialistickú republiku v roku 1954 "neboli dodržané všetky právne postupy".
"Bol som pri tom, sedel som vedľa vtedajšieho poľského poradcu pre národnú bezpečnosť Mariusza Handzlika. Obaja sme ohromení vstali, pozreli sa na seba a povedali: 'Počul si to isté ako ja?', "uviedol diplomat. Fried o tom následne spravil vtedajšiu šéfku americkej diplomacie. "Operácia na Kryme americkú vládu prekvapila, ale vzhľadom na výstrahu nemala," povedal Fried. (ČTK)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.
EÚ podľa Kallasovej pripravuje plán B na zachovanie sankcií Rusku v prípade, že USA upustia od mierových rokovaní. Čítaj ďalej
Estónsko dostalo šesť amerických salvových raketometov, ide o jeden z najväčších nákupov zbraní v krajine. Čítaj ďalej
USA sú pripravené ešte dnes podpísať dohodu s Ukrajinou o nerastnom bohatstve, tvrdí minister financií Bessent. Čítaj ďalej
V Kurskej oblasti sú podľa Putina stále malé skupiny ukrajinských vojakov ukrytých v pivniciach a skrýšach. Čítaj ďalej