Ruská centrálna banka ponechala kľúčovú úrokovú sadzbu na úrovni sedem a pol percenta
Ruská centrálna banka v piatok ponechala svoju kľúčovú úrokovú sadzbu nezmenenú na úrovni 7,5 percenta. Uviedla však, že možnosť zvýšenia úrokov zostáva otvorená vzhľadom na inflačné riziká.
A znížila svoju koncoročnú prognózu inflácie o 50 bázických bodov a zlepšila odhad vývoja ekonomiky.
Analytici takýto výsledok očakávali. A predpovedajú, že banka koncom tohto roka vyšle signál o svojej pripravenosti zvýšiť náklady na pôžičky.
V minulom roku koncom februára, po invázii ruskej armády na Ukrajinu, banka mimoriadne zvýšila úrokové sadzby až na 20 percent.
Následne ich začala znižovať, naposledy vlani v septembri. Odvtedy ich drží stabilné na úrovni 7,5 percenta, ale teraz zaujala tvrdší postoj (jastrabí).
Inflácia poskočila na maximá
Poukázala pritom na inflačné riziká, vyplývajúce z vysokých a neukotvených inflačných očakávaní, výrazného nedostatku pracovnej sily a veľkého rozpočtového deficitu Ruska.
Banka uviedla, že na nadchádzajúcich stretnutiach zváži potrebu zvýšenia kľúčovej sadzby, aby sa inflácia v roku 2024 stabilizovala blízko jej cieľovej úrovne štyri percentá.
Medziročná miera inflácie v roku 2022 vyskočila na viac ako 20-ročné maximá. Priemerná miera inflácie dosiahla v minulom roku 11,9 percenta, čo je takmer trojnásobok oficiálneho cieľa centrálnej banky na úrovni štyroch percent. Ale už sa spomaľuje, keďže sa do nej premietol minuloročný bázický efekt.
Ruská centrálna banka už znížila svoju koncoročnú prognózu inflácie na 4,5 až 6,5 percenta z predchádzajúcich päť až sedem percent a zlepšila svoj odhad hospodárskeho rastu na rozpätie 0,5 až dve percenta z predtým predpokladaného maxima jedno percento.
Očakávaný rast hospodárstva
Medzinárodný menový fond tiež predpovedá Rusku rast hospodárstva v roku 2023 po minuloročnom poklese o 2,1 percenta, hoci pokusy Západu o jeho izoláciu a nižšie príjmy z energií tlmia vyhliadky ekonomiky na ďalšie roky.
Banka vo vyhlásení uviedla, že sankcie Západu a finančné obmedzenia môžu ešte viac oslabiť dopyt po ruskom exporte, čo prispieva k inflácii prostredníctvom pohybov výmenných kurzov.
Revidovala tiež svoju prognózu prebytku bežného účtu Ruska v roku 2023 smerom nadol na 47 miliárd USD (42,56 miliardy eur) zo 66 miliárd USD.
Najbližšie zasadnutie o úrokových sadzbách je naplánované na 9. júna. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.
EÚ podľa Kallasovej pripravuje plán B na zachovanie sankcií Rusku v prípade, že USA upustia od mierových rokovaní. Čítaj ďalej
Estónsko dostalo šesť amerických salvových raketometov, ide o jeden z najväčších nákupov zbraní v krajine. Čítaj ďalej
USA sú pripravené ešte dnes podpísať dohodu s Ukrajinou o nerastnom bohatstve, tvrdí minister financií Bessent. Čítaj ďalej
V Kurskej oblasti sú podľa Putina stále malé skupiny ukrajinských vojakov ukrytých v pivniciach a skrýšach. Čítaj ďalej
Lotyšsko zakázalo vstup na svoje územie skladateľovi Goranovi Bregovičovi, dôvodom je podpora agresie voči Ukrajine. Čítaj ďalej