Rusko sprísňuje zákony používané na umlčanie oponentov Kremľa
Rusko sprísňuje zákony používané na umlčanie oponentov Kremľa. Medzi zmenami je i zavedenie doživotného trestu väzenia za vlastizradu. Sprísnia sa aj tresty za sabotáž a teroristické aktivity.
Duma tiež schválila návrh zákona, ktorý trestá "pomoc pri výkone rozhodnutí medzinárodných organizácií, na ktorých práci sa Rusko nezúčastňuje".
Ide zrejme o reakciu na to, že Medzinárodný trestný súd v marci vydal na ruského prezidenta Vladimira Putina a ruskú komisárku pre práva detí Mariju Ľvovovú-Belovovú zatýkacie rozkazy. Podľa súdu totiž existujú oprávnené dôvody domnievať sa, že nesú individuálnu zodpovednosť v prípade vojnového zločinu nelegálnej deportácie stoviek detí a ďalších osôb z Ukrajiny od 24. februára 2022.
V reakcii na tento krok súdu predseda Štátnej dumy Viačeslav Volodin navrhol zakázať v Rusku činnosť ICC. Okrem toho Rusko začalo aj trestné stíhanie voči prokurátorovi ICC Karimovi Khanovi a sudcom, ktorí vydali zatykač na Putina.
Rusko - rovnako ako USA či Čína - nie je zmluvnou stranou dohody o zriadení súdu. Platí to aj o Ukrajine, Kyjev však tomuto súdu priznal jurisdikciu pre stíhanie zločinov spáchaných na ukrajinskom území.
Duma schválila aj zmeny v zákone o občianstve. Rozšírila ním právomoci prezidenta Ruskej federácie určovať kategórie osôb, ktoré majú nárok na zjednodušený postup pri získavaní ruského občianstva. Poslanci Dumy však prijali aj pozmeňovací návrh, aby bolo možné zbaviť osobu ruského občianstva za verejné aktivity zamerané na diskreditáciu nasadenia ruskej armády alebo dobrovoľníckych zborov pri obrane záujmov Ruskej federácie a jej občanov, udržiavaní medzinárodného mieru a bezpečnosti. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.
EÚ podľa Kallasovej pripravuje plán B na zachovanie sankcií Rusku v prípade, že USA upustia od mierových rokovaní. Čítaj ďalej
Estónsko dostalo šesť amerických salvových raketometov, ide o jeden z najväčších nákupov zbraní v krajine. Čítaj ďalej
USA sú pripravené ešte dnes podpísať dohodu s Ukrajinou o nerastnom bohatstve, tvrdí minister financií Bessent. Čítaj ďalej
V Kurskej oblasti sú podľa Putina stále malé skupiny ukrajinských vojakov ukrytých v pivniciach a skrýšach. Čítaj ďalej
Lotyšsko zakázalo vstup na svoje územie skladateľovi Goranovi Bregovičovi, dôvodom je podpora agresie voči Ukrajine. Čítaj ďalej
Ruskú opernú divu Netrebko čakali pred SND protestujúci s fotkami zničených ukrajinských miest.