Orbánova strana Fidesz podporí vstup Fínska a Švédska do NATO
Maďarská vládna strana Fidesz sa chystá schváliť vstup Fínska a Švédska do NATO. Na čo najskoršiu ratifikáciu vstupu severských krajín vyzvala zákonodarcov aj prezidentka Katalin Nováková.
O tom, že Fidesz schváli vstup Fínska a Švédska do NATO podľa agentúry Reuters hovorili zástupcovia strany v parlamente, v ktorom má vládna strana vyše dve tretiny kresiel.
Debata o ratifikácii vstupu Švédska a Fínska do NATO sa začala v maďarskom parlamente v stredu. Maďarsko je spoločne s Tureckom jediným štátom 30-člennej aliancie, ktorý vstup dvojice severských krajín doteraz neschválil.
Šéf Orbánovej kancelárie Gergely Gulyás v sobotu naznačil, že maďarský parlament by o prijatí Fínska a Švédska do NATO mohol hlasovať "niekedy v druhej polovici marca, v týždni od 21. marca".
Vstup dvojice severských štátov musia ratifikovať všetci súčasní členovia. V 28 prípadoch sa to tak už stalo. Ostáva len Maďarsko, ktoré sa snaží s Ruskom naďalej udržiavať dobré vzťahy a odmieta napríklad dodávky zbraní pre Ukrajinu cez svoje územie, a hlavne Turecko.
Maďarský premiér Viktor Orbán, ktorého strana Fidesz má v parlamente pohodlnú väčšinu, minulý piatok síce vyzval svojich poslancov na schválenie vstupu Švédska a Fínska do NATO, ale súčasne obvinil obe krajiny zo šírenia "úplných klamstiev" o zdraví demokracie a právneho štátu v Maďarsku. Tvrdil, že je potrebné ďalších rozhovorov medzi parlamentnými stranami, kým budú môcť o vstupe oboch krajín do NATO zákonodarcovia hlasovať.
Niektorí poslanci podľa Orbána "nie sú príliš nadšení" ani z možných rizík rozšírenia NATO, pretože hranica, už aliancia zdieľa s Ruskom, sa po vstupe Fínska rozšíri o tisíc kilometrov. A podľa premiéra je potrebné tiež brať ohľad na výhrady Turecka, ktoré už členským štátom je.
Turecký minister zahraničia Mevlüt Çavuşoglu v pondelok povedal, že rozhovory so Švédskom a Fínskom o ich pristúpení budú pokračovať 9. marca. Zároveň však poznamenal, že Ankara so švédskou žiadosťou naďalej nemôže súhlasiť. Štokholm podľa neho stále nesplnil svoje záväzky z vlaňajšej dohody s Ankarou.
Fínsky minister zahraničných vecí Pekka Haavisto avizoval, že Maďarsko má v úmysle poslať okolo 9. marca do Fínska parlamentnú delegáciu na rokovanie o fínskej žiadosti o členstvo v NATO. (ČTK)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.
EÚ podľa Kallasovej pripravuje plán B na zachovanie sankcií Rusku v prípade, že USA upustia od mierových rokovaní. Čítaj ďalej
Estónsko dostalo šesť amerických salvových raketometov, ide o jeden z najväčších nákupov zbraní v krajine. Čítaj ďalej
USA sú pripravené ešte dnes podpísať dohodu s Ukrajinou o nerastnom bohatstve, tvrdí minister financií Bessent. Čítaj ďalej
V Kurskej oblasti sú podľa Putina stále malé skupiny ukrajinských vojakov ukrytých v pivniciach a skrýšach. Čítaj ďalej
Lotyšsko zakázalo vstup na svoje územie skladateľovi Goranovi Bregovičovi, dôvodom je podpora agresie voči Ukrajine. Čítaj ďalej