Zohráva kľúčovú úlohu v ruskej ekonomike, Spojené štáty vyšetrujú rakúsku banku Raiffeisen
Sankčný úrad amerického ministerstva financií vyšetruje rakúsku banku Raiffeisen. Dôvodom sú jej operácie súvisiace s Ruskom. Banka zohráva v ruskej ekonomike kľúčovú úlohu.
Raiffeisen v odpovedi na otázky agentúry Reuters uviedla, že v januári od Úradu pre kontrolu zahraničných aktív (OFAC) amerického ministerstva financií dostala žiadosť o objasnenie platobných operácií a súvisiacich procesov, ktoré banka naďalej poskytuje vzhľadom na nedávny vývoj týkajúci sa Ruska a Ukrajiny.
OFAC požaduje od Raiffeisen podrobnosti o jej angažovanosti v Rusku, v čiastočne okupovanom Donbase, na Ukrajine a v Sýrii, vrátane informácií o transakciách a aktivitách niektorých klientov, uviedol pre agentúru Reuters zdroj oboznámený so záležitosťou.

Odpovedať má banka v troch balíkoch
Americká agentúra požadovala odpoveď do februára, povedal zdroj a dodal, že právnici Raiffeisen vyjednali predĺženie lehoty. Banka sa údajne zaviazala, že predloží odpovede na všetky otázky v troch balíkoch informácií, ktoré majú byť zaslané začiatkom apríla, mája a júna.
Hovorca amerického ministerstva financií sa k tomu odmietol vyjadriť.
Raiffeisen vo vyhlásení pre agentúru Reuters uviedla, že s OFAC plne spolupracuje. Podľa banky dôvodom vyšetrovania nie je žiadna konkrétna transakcia ani obchod. Uviedla, že má zavedené procesy na zabezpečenie dodržiavania sankcií.
Hovorca banky dodal, že položené otázky boli "všeobecnej povahy".
Žiadosť OFAC o informácie znepokojuje európske regulačné orgány zodpovedné za dohľad nad bankou, pretože vyšetrovanie by mohlo skončiť uvalením sankcií na Raiffeisen, uviedli dva zdroje priamo oboznámené s touto záležitosťou.
Reiffeisen a Rusko
Raiffeisen je dôležitou súčasťou ruského finančného systému a je jednou z dvoch zahraničných bánk, ktoré sa nachádzajú na zozname trinástich "systémovo dôležitých úverových inštitúcií" ruskej centrálnej banky. To jasne ukazuje jej význam pre ruskú ekonomiku, ktorá sa musí vyrovnávať s rozsiahlymi západnými sankciami.
Raiffeisen je druhým najväčším rakúskym úverovým inštitútom a zohráva veľkú úlohu v ekonomike krajiny. Takisto má rozsiahle operácie vo východnej Európe. Rakúske orgány pozorne sledujú situáciu v Raiffeisen a jej podnikanie v Rusku vzhľadom na význam banky, uviedol pre Reuters nemenovaný rakúsky predstaviteľ.
Takmer rok po tom, čo Rusko začalo agresívnu vojnu proti Ukrajine, patrí Raiffeisen medzi hŕstku európskych bánk, ktoré v Rusku zostávajú. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.
EÚ podľa Kallasovej pripravuje plán B na zachovanie sankcií Rusku v prípade, že USA upustia od mierových rokovaní. Čítaj ďalej
Estónsko dostalo šesť amerických salvových raketometov, ide o jeden z najväčších nákupov zbraní v krajine. Čítaj ďalej
USA sú pripravené ešte dnes podpísať dohodu s Ukrajinou o nerastnom bohatstve, tvrdí minister financií Bessent. Čítaj ďalej
V Kurskej oblasti sú podľa Putina stále malé skupiny ukrajinských vojakov ukrytých v pivniciach a skrýšach. Čítaj ďalej
Lotyšsko zakázalo vstup na svoje územie skladateľovi Goranovi Bregovičovi, dôvodom je podpora agresie voči Ukrajine. Čítaj ďalej