Turecko obchádza sankcie a do Ruska dováža aj komodity do zbraní
Spojené štáty sa snažia presvedčiť Turecko, aby prestalo do Ruska dovážať komodity, na ktoré boli pre vojnu rozpútanú Kremľom na Ukrajine uvalené medzinárodné sankcie.
S odvolaním sa na článok denníka The Wall Street Journal.
Podľa zistení Spojených štátov Turecko, obchádzajúc sankcie, dodáva Rusku chemikálie, mikročipy a ďalšie produkty, ktoré môžu byť použité i vo vojne proti Ukrajine.
Vysokopostavený predstaviteľ ministerstva financií USA Brian Nelson, ktorý dohliada na implementáciu a dodržiavanie sankčného režimu, sa pred časom v Ankare a Istanbule stretol s tureckými vládnymi predstaviteľmi i súkromnými spoločnosťami a vyzval ich, aby užšie spolupracovali s Washingtonom, pokiaľ ide o ich obchodné vzťahy s Ruskom.
Washington je podľa Nelsona znepokojený tureckým exportom do Ruska, ktorý predstavuje desiatky miliónov dolárov.
Turecká strana uvádza, že vo všeobecnosti je proti protiruským sankciám, no keďže je krajinou NATO, dodržiava ich, pričom však Spojené štáty žiada, aby svoje podozrenia voči Rusku zdôvodnili.
S odvolaním sa na správy ruských colníkov agentúra Reuters informovala, že počas prvých siedmich mesiacov vojny na Ukrajine Rusko napriek sankciám dostalo čipy a ďalšie elektronické komponenty západnej výroby v hodnote viac ako 2,6 miliardy dolárov.
Tieto čipy sa neskôr našli v niektorých z ruských zbraňových systémov.
Podľa WSJ najmenej 13 tureckých spoločností dodalo na ruský trh výrobky z plastov a gumy a náhradné diely pre vozidlá v hodnote najmenej 18,5 milióna dolárov. Kúpilo ich asi desať ruských firiem, na ktoré sa vzťahujú americké sankcie kvôli ich účasti na útoku na Ukrajinu.
Medzi spoločnosťami, ktoré dostali turecké vybavenie, WSJ spomína aj dcérsku spoločnosť ruskej korporácie Tactical Missiles, ktorá vyrába zbraňové systémy pre ruskú flotilu, a firmu Promtechnologija, ktorá vyrába pušky. Obe spoločnosti sú na sankčnom zozname USA, špecifikovala stanica RFE/RL.
Moskva a Ankara článok WSJ nekomentovali. Západ sa domnieva, že hlavnými exportnými kanálmi do Ruska sú Turecko a Hongkong. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.
EÚ podľa Kallasovej pripravuje plán B na zachovanie sankcií Rusku v prípade, že USA upustia od mierových rokovaní. Čítaj ďalej
Estónsko dostalo šesť amerických salvových raketometov, ide o jeden z najväčších nákupov zbraní v krajine. Čítaj ďalej
USA sú pripravené ešte dnes podpísať dohodu s Ukrajinou o nerastnom bohatstve, tvrdí minister financií Bessent. Čítaj ďalej
V Kurskej oblasti sú podľa Putina stále malé skupiny ukrajinských vojakov ukrytých v pivniciach a skrýšach. Čítaj ďalej
Lotyšsko zakázalo vstup na svoje územie skladateľovi Goranovi Bregovičovi, dôvodom je podpora agresie voči Ukrajine. Čítaj ďalej