Rusko nemá v pláne obnoviť oceliarne Azovstaľ v ukrajinskom meste Mariupol
Ruská vláda nemá v pláne obnoviť oceliarne Azovstaľ, ktoré boli zničené na jar minulého roka počas urputných bojov o prístavné mesto Mariupoľ na juhovýchode Ukrajiny.
V rozsiahlom komplexe oceliarní sa niekoľko týždňov pred ostreľovaním ruskou armádou skrývali desiatky civilistov, ako aj ukrajinskí obrancovia mesta.
Ako informoval britský denník The Guardian, predstaviteľka ruského ministerstva výstavby Julija Maximovová podľa agentúry TASS uviedla, že obnova oceliarní v Mariupoli, okupovanom Ruskom, nie je "možná ani rentabilná". Dodala, že Rusko plánuje odškodniť ľudí, ktorí pre zastavenie výroby prišli o prácu.
Po 24. februári 2022, keď ruská armáda vpadla na územie Ukrajiny, boli technológie oceliarne Azovstaľ zakonzervované. Mariupoľ bol od prvých dní vojny obliehaný ruskými jednotkami a vystavený masívnemu ostreľovaniu a bombardovaniu.
Poslednou baštou obrancov mesta boli práve oceliarne Azovstaľ, kde príslušníci pluku Azov a 36. námornej brigády ukrajinských ozbrojených síl naďalej kládli odpor okupačným ruským jednotkám. V oceliarňach — najmä v komplexe ich podzemných krytov — sa počas bojov ukrývali aj civilisti vrátane detí, seniorov a chorých.
Obliehanie Azovstaľu sa skončilo v máji, po viac ako dvoch mesiacoch. Ukrajinskí vojaci, ktorí ho bránili a prežili, sa vzdali.
Šéf samozvanej proruskej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) Denis Pušilin vtedy vyhlásil, že Azovstaľ bude zbúraný a mesto Mariupol sa zmení na letovisko.
V júni 2022 podpredseda ruskej vlády Marat Chusnullin, ktorý dohliada na obnovu okupovaných ukrajinských území, oznámil, že Azovstaľ bude naďalej fungovať "ako priemyselný park alebo miesto pre odpočinok, ale "už nie ako hutnícky komplex".
Vlani v októbri bol zverejnený aj projekt, ktorý ráta s tým, že na území Azovstaľu vznikne technopark s viacerými továrňami príbuzných odvetví. Podľa tohto projektu má byť obnovené aj činoherné divadlo, pri ktorého ostreľovaní zahynuli stovky civilistov.
Azovstaľ bol jedným z najväčších hutníckych závodov v Sovietskom zväze. Založený bol v roku 1933, prežil i nemeckú okupáciu. Po rozpade Sovietskeho zväzu bol naďalej jedným z najväčších výrobných závodov na Ukrajine a zamestnával viac ako desaťtisíc ľudí.
Od roku 2006 je súčasťou skupiny Metinvest patriacej ukrajinskému priemyselníkovi Rinatovi Achmetovovi. Ročne podnik vyrobil 5,7 milióna ton surového železa a 5,3 milióna ton konvertorovej ocele. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Lotyšsko zváži bojkot budúcoročnej olympiády v Paríži, ak sa na nich budú môcť zúčastniť športovci z Ruska a Bieloruska. Medzinárodný olympijský výbor v pracuje na návrhu, ktorý by umožnil ruským a bieloruským športovcom súťažiť. Čítaj ďalej
Belgicko v najbližšom čase nevyhovie žiadosti Ukrajiny o dodanie stíhačiek F-16, vyhlásila federálna ministerka obrany Ludivine Dedonderová. Ukrajina sa netají záujmom o belgické stíhačky F-16, výslovnú žiadosť však nepredložili. Čítaj ďalej
Rusko sa pripravuje na "maximálnu eskaláciu" vojny, varoval tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany Oleksij Danilov. Rusko podľa neho zhromažďuje techniku a cvičí vojakov. Čítaj ďalej
Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen prišiel na návštevu Kyjeva, aby Ukrajine vyjadril podporu. Rokovať bude so svojím ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským. Čítaj ďalej
Ukrajinská tajná služba SBU podnikla domové prehliadky u exministra vnútra Avakova a u miliardára Kolomojského. Prehliadka u oligarchu sa zrejme týkala podozrení ohľadom machinácií s ropnými výrobkami v hodnote desiatok miliárd hrivien. Čítaj ďalej
Americký prezident Biden by sa mohol počas návštevy Poľska stretnúť s ukrajinským prezidentom Zelenským. O návšteve šéfa Bieleho domu sa hovorí v súvislosti s výročím začiatku ruskej invázie na Ukrajinu 24. februára. Čítaj ďalej
V Rusku odsúdili v neprítomnosti novinára Alexandra Nevzorova na osem rokov väzenia za šírenie dezinformácií o ruskej armáde. Nevzorov má okrem toho štyri roky zakázané byť administrátorom sociálnych sietí. Čítaj ďalej
Súd v ruskej Amurskej oblasti odsúdil na tri roky väzenia muža za "opakovanú diskreditáciu" ruskej armády a pohŕdaním súdom. Nikitenko po vpáde ruských vojsk na Ukrajinu podal trestné oznámenia na Putina aj vojenských predstaviteľov. Čítaj ďalej