Ukrajinským slovom roka je ruská veta, ktorá sa stala symbolom odporu
Slovom roka 2022 na Ukrajine sa stala celá veta "Ruská vojnová loď, choď do ..." Týmito slovami obrancovia Hadieho ostrova už v prvý deň vojny odmietli výzvu na kapituláciu. Slovník moderného ukrajinského jazyka a slangu Myslovo pripomína, že fráza je čisto ruská.
Rusko obsadilo malý, ale strategicky významný Hadí ostrov hneď v prvý deň invázie na Ukrajinu, ktorá sa začala vlani 24. februára. Ostrovček ležiaci zhruba 150 kilometrov južne od Odesy sa stal symbolom ukrajinského odporu, keď tamojšia posádka nevyberanými slovami odmietla ruské výzvy na zloženie zbraní.

Ruská vojnová loď, choď do ...
Ruskí námorníci, ktorí z krížnika Moskva vyzývali Ukrajincov, aby sa vzdali, sa predstavili ako "ruská vojnová loď". "Ruská vojnová loď, choď do prdele," odvetil ukrajinský pohraničník. Jeho slová sa podľa slovníka stali aj heslom ukrajinského odporu proti ruskej agresii, ktorý trvá už 320 dní.
Odvážlivec sa onedlho dostal aj na poštové známky, zatiaľ čo krížnik Moskva, vlajková loď ruskej Čiernomorskej flotily, skončil v polovici apríla na morskom dne. Podľa Rusov loď zachvátil z nespresnených príčin požiar, podľa Ukrajincov krížnik potopili protilodné rakety.
"Pôsobí ironicky, že fráza roka, v ktorom Ukrajina definitívne potvrdila svoju nezávislosť a ukrajinčina vytláča ruštinu vo všetkých oblastiach života, je čisto ruská," konštatoval slovník Myslovo.
Slovník vznikol v roku 2012 s cieľom zaznamenávať neologizmy, slang a ďalšie prejavy modernej ukrajinčiny. Slovom roka 2021 sa podľa slovníka stala "vakcína".

Hadí ostrov
Hadí ostrov mal od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu zásadné a takmer mýtické postavenie. Nenápadný skalnatý výbežok v Čiernom mori nemá rozlohu ani kilometer štvorcový, no jeho osud zohral v ruskej agresii voči Ukrajine dôležitú úlohu. Rusi dúfali, že z neho budú kontrolovať more, krajinu aj vzduch v severozápadnej časti Čierneho mora a na juhu Ukrajiny.
Moskva zrejme tiež dúfala, že ostrov využije ako základňu pre útok na prístav Odesa. Ukrajinci ale na ruské sily umiestnené na Haďom ostrove neustále útočili.
Hadí ostrov sa stal aj symbolom obratu vo vojne, keď Ukrajinci donútili ruskú posádku na konci júna k stiahnutiu sa. Ukrajinská vlajka nad Hadím ostrovom opäť zaviala 4. júla.
Oslobodenie Hadieho ostrova podľa Kyjeva zásadne prispelo k uvoľneniu vývozu ukrajinského obilia z čiernomorských prístavov, ktoré od vypuknutia vojny blokovalo Rusko.
Hadí ostrov bol v minulosti rumunským územím, ale v roku 1948 bol postúpený Sovietskemu zväzu, ktorý ho využíval ako radarovú základňu. (ČTK)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.
EÚ podľa Kallasovej pripravuje plán B na zachovanie sankcií Rusku v prípade, že USA upustia od mierových rokovaní. Čítaj ďalej
Estónsko dostalo šesť amerických salvových raketometov, ide o jeden z najväčších nákupov zbraní v krajine. Čítaj ďalej
USA sú pripravené ešte dnes podpísať dohodu s Ukrajinou o nerastnom bohatstve, tvrdí minister financií Bessent. Čítaj ďalej
V Kurskej oblasti sú podľa Putina stále malé skupiny ukrajinských vojakov ukrytých v pivniciach a skrýšach. Čítaj ďalej