Putin podpísal prevzatie kontroly nad projektom Sachalin-1
Rusko zasiahlo do vlastníckej štruktúry ropného a plynárenského projektu Sachalin-1. Prezident Putin dekrétom ustanovil nového prevádzkovateľa. V projekte majú podiely americká, indická aj japonská firma.
Putinov krok tak zasiahol do najväčšej investície americkej spoločnosti Exxon Mobil v Rusku a je totožný s taktikou, akú ruská vláda zvolila v prípade ďalších energetických projektov v krajine.
Dekrét dáva ruskej vláde právomoc rozhodovať o tom, či si zahraniční akcionári budú môcť v projektoch ponechať svoje podiely.
Exxon Mobil kontroluje v projekte Sachalin-1 30-percentný podiel. Ďalšími partnermi v ropno-plynárenskom projekte na Ďalekom východe sú ruský ropný koncern Rosnefť, indická firma ONGC Videsh a japonská SODECO.
Produkcia ropy v rámci Sachalin-1 dosiahla v júli približne 10 000 barelov ropy denne (1 barel = 159 litrov). Pred začatím vojny na Ukrajine pritom predstavovala zhruba 220 000 barelov/deň.
Exxon Mobil sa usiloval po invázii Ruska na Ukrajinu a zavedení sankcií voči Moskve svoje aktivity v ruskom projekte ukončiť a podiel v Sachalin-1 presunúť na niektorého z partnerov.
V tom mu však zabránil iný ruský dekrét, ktorý zakázal firmám z nie priateľských krajín predaj podielov v ruských energetických projektoch aj bankách do konca tohto roka. Americká firma preto pohrozila, že sa obráti na medzinárodnú arbitráž. K najnovšiemu dekrétu sa Exxon Mobil nevyjadril.
Nereagovala ani japonská spoločnosť SODECO, avšak japonská vláda, ktorá vo firme kontroluje 50-percentný podiel, dala najavo, že rokuje s partnermi o riešení situácie.
Japonský minister obchodu Jasutoši Nišimura v nedeľu uviedol, že projekt Sachalin-1 je pre Japonsko veľmi dôležitý. Na otázku, či si Japonsko plánuje podiel v projekte ponechať, Nišimura odpovedal, že "z pohľadu diverzifikácie dovozu ropy je to mimoriadne dôležitý projekt".
Rovnakú stratégiu použil Putin v júli v prípade druhého ropného a plynárenského projektu na Ďalekom východe Sachalin-2. V ňom sú partnermi britsko-holandská firma Shell a japonské obchodné spoločnosti Mitsui a Mitsubishi. Tie medzitým požiadali Moskvu o prevzatie podielov v novom prevádzkovateľovi, čo ruská vláda schválila. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.
EÚ podľa Kallasovej pripravuje plán B na zachovanie sankcií Rusku v prípade, že USA upustia od mierových rokovaní. Čítaj ďalej
Estónsko dostalo šesť amerických salvových raketometov, ide o jeden z najväčších nákupov zbraní v krajine. Čítaj ďalej
USA sú pripravené ešte dnes podpísať dohodu s Ukrajinou o nerastnom bohatstve, tvrdí minister financií Bessent. Čítaj ďalej
V Kurskej oblasti sú podľa Putina stále malé skupiny ukrajinských vojakov ukrytých v pivniciach a skrýšach. Čítaj ďalej