Česko zvažuje reguláciu marží pohonných látok, má podozrenie z kartelu
Česko zvažuje reguláciu marží pohonných látok, má podozrenie z kartelu. O regulácií bude rozhodnuté podľa vývoja cien v nasledujúcich týždňoch. Uviedol to český minister financií Stanjura.
Pripravená regulácia sa týka oboch častí distribučného reťazca, teda jednak čerpacích staníc, ale aj distribútorov palív. "Teraz je ropa aj z dôvodu globálneho ochladenia ekonomiky lacnejšia než na začiatku vojny, ale ceny pohonných látok na to u nás dostatočne nereagujú. Sú stále vysoké a hlavne veľkí predajcovia zlacňujú len veľmi neochotne," kritizoval situáciu český minister.
Stanjura tiež uviedol, že ministerstvo podá podnet na Úrad pre ochranu hospodárskej súťaže. "Máme podozrenie z kartelovej dohody niektorých sietí čerpacích staníc," vysvetlil minister. Kontroly podľa neho preukázali veľmi podobné alebo totožné ceny palív, ktoré neodrážajú konkurenčné prostredie.
"Považujem to za zneužitie prázdninovej sezóny, keď šoféri na diaľniciach jednoducho nemali iné riešenie, než drahé palivo tankovať," dodal minister. Upozornil, že ceny palív spolu s energiami výrazne zvyšujú infláciu. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.
EÚ podľa Kallasovej pripravuje plán B na zachovanie sankcií Rusku v prípade, že USA upustia od mierových rokovaní. Čítaj ďalej
Estónsko dostalo šesť amerických salvových raketometov, ide o jeden z najväčších nákupov zbraní v krajine. Čítaj ďalej
USA sú pripravené ešte dnes podpísať dohodu s Ukrajinou o nerastnom bohatstve, tvrdí minister financií Bessent. Čítaj ďalej
V Kurskej oblasti sú podľa Putina stále malé skupiny ukrajinských vojakov ukrytých v pivniciach a skrýšach. Čítaj ďalej