Firmy šetria na vzdelávaní, jedlo dostáva viac
Firmy minulý rok vyčlenili na benefity takmer o tretinu menej peňazí, ako pôvodne plánovali. Šetria takmer na všetkých typoch odmeňovania, najviac na vzdelávaní a tréningoch.
IT sektor zasiahla kríza menej ako priemysel. Aj tam však vlani otvárali menej nových pozícií a tie boli najmä pre špecialistov. Centrá zdieľaných služieb, ktoré pre počítačové firmy pracujú, si môžu v kríze pochvaľovať, že vidia pokles dobrovoľnej fluktuácie.
Za ženy v IT už bojuje aj bábika Barbie
Americký výrobca hračiek Mattel chce priblížiť IT sektor novej generácii dievčat. Ich zameranie chce podporovať novou sériou bábik Barbie. V niečom sa však ani ITčkárka Barbie nezaprie, laptop zostáva ružový.
Pri oživení ekonomiky zaostávame za Západom aj štvrťroka
Západné ekonomiky spomaľujú rast, čo pre Slovensko znamená posun oživenia hospodárstva a pre ľudí bez práce dlhšie čakanie na novú príležitosť.
Uchádzači sú pri výške platu skromnejší
Vlani, keď už bolo jasné, že kríza zasiahla všetky odvetvia hospodárstva a ovplyvnila prijímanie zamestnancov aj vývoj platov, sa zmenili aj platové očakávania uchádzačov o zamestnanie.
Mladých na ministerstve neodhadli
Ministerstvo práce zrušilo absolventom povinnosť byť na úradoch práce aspoň tri mesiace, kým im vznikne nárok na niektoré príspevky. Očakávalo, že v decembri sa vďaka tomu umiestni na trhu práce asi 500 absolventov. Nepodarilo sa to ani pätine.
Na Slovensku sa prepúšťa nadpriemerne v porovnaní s EÚ
Naisto si viac ako Slovensko v nezamestnanosti za rok pohoršili len tri krajiny.
Navrátilci na úrad prídu, no nezostanú
Minulý rok v januári bolo na úradoch práce asi 7000 ľudí s pracovnou skúsenosťou zo zahraničia. Po roku ich pribudlo ani nie dvetisíc. V zahraničí pritom zarába asi desatina pracujúcej populácie.
Niektorí robia iba za mesačnú mzdu
Budú sa personálne služby z firiem outsourcovať? Vzniknú profesijné komory personalistov pre celú oblasť? Koľko personálnych agentúr je na slovenskom trhu potrebných? Personálne agentúry zatvorili pobočky v menších mestách, niektoré sa presunuli a fungujú iba v Česku.
Najhoršie sa u nás podniká v Gelnici
Za posledné tri roky sú s podmienkami na podnikanie najspokojnejší podnikatelia, ktorí hovoria, že sa ich podmienky aj najvýraznejšie zlepšovali za posledné tri roky a naopak.
Šípoš: Médiá vysvetlili krízu primerane
Noviny písali z následkov krízy najmä o prepúšťaní, z protikrízových opatrení viac zaujalo šrotovné. Mediálny analytik Gabriel Šípoš si myslí, že viac lokálnych informácií o kríze môže ukázať problémy, ktoré z makroúrovne nevidieť, hoci sú dôležité.