SME
  1. SME Minúta
  2. Svet
  3. Špeciálne ukrajinské jednotky zneškodnili neďaleko Novorossijska ruskú loď
11. 9. 2025
|
11:20
|
Svet

Špeciálne ukrajinské jednotky zneškodnili neďaleko Novorossijska ruskú loď

Špeciálne ukrajinské jednotky úspešne zasiahli viacúčelovú loď z ruskej Čiernomorskej flotily.

Udialo sa tak v Čiernom mori neďaleko Novorossijska. Podľa správy HUR sa útok uskutočnil v stredu a terčom bola loď, ktorú Rusko uviedlo do prevádzky v roku 2015.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Uvedené plavidlo má hodnotu približne 60 miliónov dolárov. Rusi disponujú celkovo štyrmi takýmito loďami.

Plavidlo MPSV07 má kapacitu približne 4 MW a je vybavená potápačskými komplexmi, diaľkovo ovládanými zariadeniami, bočným sonarom a možno ju použiť tiež napríklad na prieskum dna.

V čase útoku vykonávala loď elektronický prieskum a hliadkovala pri vstupoch do Novorossijskému zálivu, kde Rusko dávnejšie umiestnilo zvyšky svojej Čiernomorskej flotily.

Velitelia HUR uskutočnili presný úder bojovým dronom ukrajinskej výroby v oblasti riadiaceho mostíka, kde sa nachádzajú navigačné a komunikačné zariadenia lode.

Tento zásah tak predstavuje ďalší úspech ukrajinských špeciálnych jednotiek v boji proti ruskej agresii v regióne.

„V dôsledku útoku bola loď vyradená z prevádzky, keďže opravy by boli veľmi nákladné,“ konštatuje Espreso TV. (SITA)

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine

23:05
Svet

Zelenskyj sa poďakoval ukrajinskej armáde za zničenie zariadení ruskej ropnej a plynárenskej infraštruktúry. Čítaj ďalej

22:41
Svet

Ruský veľvyslanec v Rumunsku odmietol protest Bukurešti proti narušeniu suverenity, hovorí o ukrajinskej provokácii. Čítaj ďalej

21:28
Svet

Drony zasiahli chemický závod na Urale, ktorý považujú za životne dôležitý pre vojenskú priemyselnú základňu Ruska. Čítaj ďalej

Zdroj Reprofoto video X
19:21
Svet
Dôležité

Poľský prezident udelil súhlas s prítomnosťou ozbrojených síl členských štátov NATO na poľskom území. Čítaj ďalej

17:06
Svet

Ukrajinské vojenské spravodajstvo tvrdí, že jeho špeciálne jednotky zničili ruský raketový systém zem-vzduch. Čítaj ďalej

15:57
Svet

Ukrajina oznámila, že v budúcom roku bude potrebovať najmenej 100 miliárd eur na boj proti ruskej invázii. Čítaj ďalej

14:59
Svet

Ukrajina sa prihlásila k dvom útokom na železničnú sieť v Rusku. Ruské úrady uvádzajú štyroch mŕtvych. Čítaj ďalej

13:12
Svet
Dôležité

Rusko tvrdí, že skúšobne odpálilo svoju hypersonickú raketu Zirkon a zasiahlo cieľ v Barentsovom mori. Čítaj ďalej

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Hodnotenie profesionála: Aké sú rezorty na exotickom Mauríciu?
  2. Cestovateľský hit desaťročí leží v Ázii – s 55% zľavou
  3. Toto bude cestovateľský hit roka 2026
  4. Ľuboš Fellner otvorene
  5. Dvanásť tipov, kam cestovať cez jesenné prázdniny
  6. BUBO zverejnilo všetky termíny - exotika za polovicu
  7. eFleet Day 2025 Truck&Bus&Van: Zvýhodnený vstup len do 15.9.
  8. Ako prežije váš biznis? Rozhodnú tieto 3 kroky
  1. Cestovateľský hit desaťročí leží v Ázii – s 55% zľavou
  2. Hodnotenie profesionála: Aké sú rezorty na exotickom Mauríciu?
  3. Ich drony lietali na koncerte Rammsteinu
  4. Toto bude cestovateľský hit roka 2026
  5. Ľuboš Fellner otvorene
  6. HEINEKEN Slovensko: 30 rokov vášne pre pivo
  7. Dvanásť tipov, kam cestovať cez jesenné prázdniny
  8. Ich slnkom je mesiac, kvitnú v noci
  1. BUBO zverejnilo všetky termíny - exotika za polovicu 23 495
  2. Toto bude cestovateľský hit roka 2026 18 529
  3. Vyskúšal som si prácu výčapníka. Toto vám nepovedia 7 276
  4. Ľuboš Fellner otvorene 6 819
  5. Na toto by ste sa mali vo svojej obľúbenej krčme opýtať 6 242
  6. Dvanásť tipov, kam cestovať cez jesenné prázdniny 5 955
  7. Prvý mobil ako skúška dôvery medzi rodičom a dieťaťom 4 894
  8. Hodnotenie profesionála: Maldivské rezorty do hodiny od letiska 3 252
SkryťZatvoriť reklamu