Česko je pripravené poslať na pomoc Poľsku tri vrtuľníky, krajina o vyslanie požiadala
Česko je pripravené poslať na pomoc Poľsku tri vrtuľníky v špeciálnej úprave, krajina o vyslanie požiadala.
Uviedlo to ministerstvo obrany. O vyslanie jednotky Poľsko podľa úradu požiadalo po telefonáte ministerky obrany Jany Černochovej (ODS) s jej poľským náprotivkom Wladyslawom Kosiniak-Kamyszom. Vrtuľníky poľskej armáde pomôžu s ochranou krajiny pred dronmi v malých výškach, dodalo ministerstvo.
Pomoc do Poľska bude vyslaná v rámci platného mandátu, Černochová už o nej informovala premiéra Petra Fialu (ODS), uviedlo ministerstvo.
"Poľsko je náš blízky a spoľahlivý spojenec, a našu pomoc tak považujem za úplnú samozrejmosť. Dôležité je, aby pomoc prišla rýchlo, a dali sme tak Rusku najavo našu jednotu. Jednotku sme pripravení vyslať v priebehu dní, "oznámila ministerka.
Podľa náčelníka generálneho štábu armády Karola Řehku bude počet vojakov spresnený podľa aktuálnej situácie a možností logistickej podpory, nepresiahne však 150 vojakov. "Počítame s nasadením na dobu do troch mesiacov," uviedol.
Loading
...
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Poľsko a jeho spojenci z NATO ráno vyslali lietadlá na zaistenie bezpečnosti poľského vzdušného priestoru. Čítaj ďalej
Únia vyčlení ďalšie financie na obranu proti dronom, uviedol európsky komisár pre vnútorné záležitosti a migráciu. Čítaj ďalej
Po ruskom útoku na železničnú stanicu v Šostke zahynul najmenej jeden človek, úder odsúdila aj šéfka eurokomisie. Čítaj ďalej
Ukrajinské drony zničili v ruskej Voronežskej oblasti systém diaľkového detekovania a sledovací radarový systém. Čítaj ďalej
Ruské drony zasiahli v meste Šostka podľa úradov až dva osobné vlaky, zranenia utrpelo najmenej 30 ľudí. Čítaj ďalej
Iniciatíva prezidenta Ukrajiny Bring Kids Back UA vrátila 22 detí z území okupovaných Ruskom. Čítaj ďalej
Ruský útok na železničnú stanicu v meste Šostka na severozápade Ukrajiny zasiahol osobný vlak. Čítaj ďalej
Ruské drony v noci zasiahli ukrajinské mesto Černihiv, na troch miestach v Doneckej oblasti prerušili prúd. Čítaj ďalej