Ukrajina tento rok dostala z českej iniciatívy zatiaľ 1,1 milióna kusov munície
Ukrajina dostala vďaka českej muničnej iniciatíve tento rok doteraz 1,1 milióna kusov veľkorážovej munície.
Po rokovaní s generálnym tajomníkom NATO Markom Ruttem v Prahe to uviedol premiér Petr Fiala (ODS).
Vlani iniciatíva Ukrajine pomohla dodať 1,5 milióna nábojov. Tohtoročným cieľom je tento počet vyrovnať, podľa Fialu sa pravdepodobne podarí ho prekonať.
Iniciatíva ukazuje, že aj menšie krajiny môžu zohrávať významnú úlohu a výrazne prispievať k európskej bezpečnosti, uviedol Fiala. "Som hrdý, že sa Česko v čase vlády, ktorú vediem, zmenila z akéhosi čierneho pasažiera na krajinu, ktorá je aktívnym spojencom a plní svoje záväzky, ktoré prijala pri svojom vstupe do NATO," vyhlásil.
Pripomenul premiér plány na navyšovanie obranného rozpočtu na tri percentá HDP do roku 2030 a päť percent do roku 2035.
Fiala povedal, že investície do obrany sa odrážajú tiež v modernizácii českej armády. "Investície do obranného priemyslu prispievajú našej bezpečnosti, ale aj posilňujú našu ekonomiku, sebestačnosť, vytvárajú nové pracovné miesta a z toho profitujeme všetci," uviedol premiér. Ocenil, že sa NATO snaží o posilňovanie výroby v členských krajinách.
Rutte označil Česko za spoľahlivého partnera, ktorý prispieva k odstrašujúcej sile NATO. Česko stojí pri svojich spojencoch a tí budú stáť pri ňom, dodal. "Váš obranný priemysel je veľmi silný, bavíme sa o tom, ako budeme tie kapacity ešte navyšovať," uviedol.
NATO totiž podľa neho musí posilňovať, aby dokázalo dlhodobo čeliť Rusku.
Česko podľa Rutteho pevne stojí pri Ukrajine od úplného začiatku ruskej invázie. "Muničná iniciatíva je skutočne veľký úspech," povedal. Dodávky munície podľa Rutteho Ukrajine veľmi pomáhajú. "Dúfame, že to prispeje k tomu, že bude dosiahnutá miera," doplnil. Vyzdvihol aj účasť Česka v ďalších projektoch NATO či na školení ukrajinských pilotov. (ČTK)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Nemecko spustí novú iniciatívu s cieľom poskytnúť Ukrajine „niekoľko tisíc dronov s dlhým doletom“. Čítaj ďalej
Vojna tak skoro neskončí, vravia Ukrajinci pri ruských hraniciach. Slovensko poznajú cez Fica.
(Korzár)Bielorusko odsúdilo vyhostenie svojho diplomata z Česka kvôli spravodajskej sieti Ruska a Bieloruska. Čítaj ďalej
Sýrsky líder Šara navštívi v októbri Moskvu, Rusko sľubuje posilnenie spolupráce. Čítaj ďalej
Ruský útok leteckou bombou na dedinu Jarova v Doneckej oblasti si vyžiadal 24 mŕtvych, uviedli ukrajinské úrady. Čítaj ďalej
Eurokomisia prijala prvú výročnú správu o Nástroji pre Ukrajinu. Potvrdila, že tento nástroj prináša rýchle výsledky. Čítaj ďalej
V Rusku sa obávajú návratu státisícov vojakov v prípade skončenia vojny na Ukrajine a ich začlenenia do spoločnosti. Čítaj ďalej
EÚ schválila predbežné financie vo výške 150 miliárd eur na obranný priemysel, Slovensko získa 2,31 miliardy eur. Čítaj ďalej