Informácie o praktikách, ktorým týchto vojakov vystavujú ich velitelia, zachytávajú Ukrajinci alebo ich nakrúcajú príslušníci ruskej armády a potom sa šíria na sociálnych sieťach.
V jednom hovore, ktorý si novinári zo CNN vypočuli, ruský veliteľ nariaďuje, aby vojaka v rámci trestu za dezerciu priviazali k stromu a nechali ho napospas ukrajinským dronom. Táto praktika sa vraj nazýva "obeť pre Babu Jagu".
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Veliteľ jednej z ukrajinských dronových jednotiek vystupujúci pod prezývkou Munin povedal, že takýto prípad videl dvakrát a mnohokrát o ňom počul v odpočúvaných hovoroch nepriateľa. "Veľkým ukrajinským dronom hovoria Baba Jaga. V tých narušených ľuďoch vyvolávajú strašnú paniku," uviedol.
Na jednom z videí vyhotovených ruskými vojakmi je muž, ktorý o sebe hovorí, že je z mesta Kamensk-Uralskij ležiaceho na východnej strane Uralu a že zo svojej pozície ušiel, pretože ho vystrašil ukrajinský dron. Stojí pri strome pripútaný káblom a nervózne sa pozerá na oblohu. Človek, ktorý ho natáča, hovorí, že sa blíži dron. "Ak sem dorazí, všetko na teba vysype," smeje sa mu. Potom video končí, osud vojaka je nejasný, píše CNN.
Rusko podobne ako iné krajiny verejne nehovorí o dezerciách v radoch svojej armády. Avšak sociálne siete, najmä Telegram, prinášajú svedectvo o strachu a zúfalstve, ktoré pociťujú mnohí vojaci a ich rodiny, a dávajú tušiť, prečo sa niektorí rozhodli pre dezerciu.
Na jednom z videí istý Jurij Durjagin, ktorý bojoval v Doneckej oblasti, vypovedal, že jednu útočnú operáciu prežilo 32 vojakov. CNN uvádza, že v jednom útvare býva spravidla 150 vojakov. Obrátil sa na ruského prezidenta Vladimira Putina s tým, že dostal menej ako pätinu platu a že mu nadriadení povedali, že sťažnosťami len stráca čas. Keď vojaci zomierali na bojisku, armáda to podľa neho tutlala, aby sa vyhla vyplácaniu kompenzácií príbuzným. Tvrdila, že sú nezvestní. Jeden z veliteľov vraj "postavil ľudí k múru, pretože jednoducho odmietli ísť proti guľometu".
Podľa Grigorija Sverdlina z organizácie Strať sa (predtým Choďte lesom), ktorá pomáha mužom vyhnúť sa odvodu a pomáha dezertérom, je "násilie motorom a tmelom ruskej armády".
Organizácia, ktorá sídli v Barcelone, začala činnosť v roku 2022, pol roka po vpáde ruských vojsk na Ukrajinu, a odvtedy podľa Sverdlina pomohla 1700 vojakom dezertovať. Hovorí, že by bolo ťažké zistiť, koľko je prípadov dezercie celkovo, odhaduje ale, že ide o desaťtisíce. Americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) na základe dát uniknutých z ruského ministerstva obrany uviedol, že by ich mohlo byť až 50-tisíc.
Mnoho vojakov zbehne ešte pred bojovým nasadením, hovorí Sverdlin. Sťažujú sa na zlý výcvik, ktorý trvá jeden až tri týždne. Tí, ktorí zbehnú z bojiska, hovoria o kultúre ľahostajnosti. "Ich životy pre veliteľa nemajú žiadnu cenu. Pre dôstojníkov je oveľa horšie prísť o tank alebo vozidlo ako stratiť povedzme desať alebo dvadsať ľudí," uvádza Sverdlin.
Podľa ruských zákonov hrozí za dezerciu 15 rokov väzenia. Avšak, ako ukazujú videá na sociálnych sieťach, tresty padajú priamo na mieste a ich zmyslom je zastrašiť ďalších prípadných zbehov. Na jednom z nich človek, ktorý všetko nakrúca, prichádza ku kovovej nádrži a hovorí, že je "čas nakŕmiť zvieratá, tých, ktorí sa snažili zdrhnúť". Keď otvorí poklop nádrže, krčia sa v nej traja muži v spodnej bielizni. Iným brutálnym trestom je takzvaný kolotoč, keď terénne auto jazdí dookola a za sebou vlečie spútaného vojaka.
CNN uvádza, že Ukrajina, ktorá sa ruskej agresii bráni skoro tri a pol roka, má svoje problémy s bojovou morálkou a dezerciou, avšak v radoch ruskej armády je oveľa rozšírenejšia absencia viery v zmysle vojny. Sverdlin k tomu hovorí, že niektorí vojaci, ktorým pomáha, hovoria len, že nechcú zomrieť, zatiaľ čo najčastejšie počúva, že "to nie je naša vojna... nechápem, čo tu preboha robíme". (ČTK)