SME
  1. SME Minúta
  2. Svet
  3. Žiadna krajina cieľ päť percent explicitne neodmietla
15:54
|
Svet

Žiadna krajina cieľ päť percent explicitne neodmietla

Žiadna krajina cieľ päť percent explicitne neodmietla, hovorí český prezident Pavel po summite NATO.

Reagoval tak na otázky o postoji Slovenska či Španielska, ktoré mali pred summitom určité výhrady.

Zdôraznil, že najväčšou hrozbou pre Európu je Rusko a európske krajiny mu nemôžu dať šancu, aby sa pokúsilo otestovať jednotu Aliancie.

„Nikto explicitne neodmietol cieľ dosiahnuť päť percent v horizonte desiatich rokov. Niektorí, samozrejme, zdôraznili, že podstatnejší pohľad než päť percent je, čo sa za ne dosiahne,“ povedal Pavel.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

S tým, že samotná tabuľka s percentami nestačí, ale bude dôležité najmä napĺňanie obranných plánov Aliancie, súhlasí aj on.

Americký prezident Donald Trump ostatným lídrom podľa Pavla povedal, že nenájdu lepšieho a zodpovednejšieho spojenca než USA, a zdôraznil, že článok 5 naďalej platí. To, že na Európu vo zvýšení výdavkov na obranu tlačil, nie je podľa Pavla nič nové, robili to aj jeho predchodcovia, len miernejšie. Český prezident podotkol, že dlh, ktorý si európske krajiny zhromaždili, musia odstrániť.

Najväčšou hrozbou pre Európu je podľa Pavla Rusko, ktoré vie, v akom stave sú európske armády a Aliancia ako celok.

„Ak nechceme vytvoriť situáciu, ktorú by ruské vedenie mohlo zneužiť na testovanie Aliancie a jej pripravenosti napríklad v Estónsku alebo inej krajine, potom musíme skutočne veľmi rýchlo robiť kroky, aby Rusku taká myšlienka ani nenapadla, lebo by si uvedomilo, že cena za také testovanie by bola príliš vysoká,“ vyhlásil Pavel.

Lídri hovorili aj o potrebe naďalej podporovať Ukrajinu. Jej budúcnosť bude podľa Pavla do značnej miery definovať, ako bude vyzerať bezpečnosť v celej Európe.

„Kvalita a forma mieru, až raz bude dosiahnutý, bude mať dosť podstatný vplyv na bezpečnosť každého občana v Európe a toho sú si všetci vedomí,“ podotkol.

Český prezident dodal, že na utorkovej slávnostnej večeri sedel pri stole s holandským kráľom, americkým prezidentom, talianskou premiérkou, tureckým prezidentom a generálnym tajomníkom NATO.

„Mali sme možnosť hovoriť o mnohých veciach, ktoré sa týkajú amerického pohľadu na zvyšovanie výdavkov na obranu, na ich postup v Iráne a ďalší postup, pokiaľ ide o zvyšovanie tlaku na Rusko. Myslím si, že to do určitej miery ovplyvnilo hladký priebeh dnešného plenárneho zasadnutia, lebo mnoho vecí sme si vysvetlili už pri včerajšej večeri,“ povedal Pavel. (TASR)

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie príspevky na tému: Summit NATO

19:36
Svet

Trump kritizoval postoj španielskej vlády, označil ho za otrasný a neférový voči ostatným členom NATO. Čítaj ďalej

19:26
Svet

Vyhrali sme bitku, o Ukrajine sa nerokovalo, vyhlásil maďarský premiér Orbán po samite NATO v Haagu. Čítaj ďalej

18:31
Domov

Prezident Pellegrini mal podľa SNS na samite NATO v Haagu zabojovať o pozíciu, ktorú dosiahol španielsky premiér. Čítaj ďalej

17:35
Svet

Odpoveďou Poľska na rusko-bieloruské manévre bude vojenské cvičenie, tvrdí poľský prezident. Čítaj ďalej

17:10
Domov

Slovensko sa nepresadzovalo, aby na summite NATO nebol Zelenskyj, tvrdí prezident. Čítaj ďalej

16:53
Svet

Americký prezident Trump sa v Haagu stretol aj s lídrom holandskej pravice Wildersom. Čítaj ďalej

16:48
Domov
Dôležité

Ukrajinský prezident tvrdí, že sa s Trumpom rozprával o trvalom mieri s Ruskom. Ten hovorí niečo iné. Čítaj ďalej

Zdroj TASR/AP
16:43
Domov

Výdavky na obranu majú byť na projekty duálneho využitia, hovorí minister vnútra. Čítaj ďalej

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Veda je pre Jaroslava Ferenca spôsob, ako zužitkovať kreativitu
  2. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží
  3. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy?
  4. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy
  5. Viete, ako prekonať zlý cash flow aj transakčnú daň?
  6. Sedemnásť hotelov pre rodiny s deťmi, kde si oddych užijú všetci
  7. Kde najradšej nakupujeme potraviny? Toto je srdcovka Slovákov
  8. Nový symbol Bratislavy je hotový. Pozreli sme sa, ako vyzerá
  1. Lesopark Hlboké slávnostne otvára svoje brány
  2. Veda je pre Jaroslava Ferenca spôsob, ako zužitkovať kreativitu
  3. McDonald’s otvoril svoju prvú reštauráciu v Spišskej Novej Vsi
  4. Precvičte si mozog s Tréningom pamäti. Predplatné sa oplatí
  5. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží
  6. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy?
  7. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy
  8. Hrady, zámky a zoologické záhrady. 100 tipov na výlety v Česku
  1. Nový symbol Bratislavy je hotový. Pozreli sme sa, ako vyzerá 25 741
  2. Kde najradšej nakupujeme potraviny? Toto je srdcovka Slovákov 13 019
  3. Sedemnásť hotelov pre rodiny s deťmi, kde si oddych užijú všetci 7 940
  4. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 7 297
  5. Pozrite sa na prvú zastávku vytvorenú 3D tlačou 7 176
  6. Čo by ste robili, keby ste zo dňa na deň prišli o prácu? 4 845
  7. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží 4 185
  8. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 3 988
SkryťZatvoriť reklamu