SME
  1. SME Minúta
  2. Svet
  3. Putin je pripravený stretnúť sa so Zelenským, ale až v záverečnej fáze rokovaní
01:58
|
Svet

Putin je pripravený stretnúť sa so Zelenským, ale až v záverečnej fáze rokovaní

Putin je pripravený stretnúť sa so Zelenským, avšak iba počas „záverečnej fázy“ rokovaní o ukončení vojny.

Povedal to novinárom z popredných svetových agentúr vrátane DPA a AFP na stretnutí, ktoré v rámci Medzinárodného ekonomického fóra v Petrohrade.

„Povedal som, že som pripravený stretnúť sa s každým, vrátane Zelenského. To nie je problém – ak ukrajinský štát dôveruje niekomu konkrétnemu, že bude viesť rokovania, môže to byť, preboha, aj Zelenskyj,“ vyhlásil Putin.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Je nám jedno, kto vedie rokovania, aj keby to bol súčasný šéf režimu,“ pokračoval Putin. Dodal však, že sa tak stane až v „nejakej záverečnej fáze, aby sme tam nesedeli a donekonečna niečo nerozdeľovali, ale aby sme to ukončili.“

Otázkou pre Rusko však podľa neho je to, kto nakoniec podpíše mierovú dohodu. „Podpísať to musia legitímne autority. Inak príde niekto ďalší ... a všetko to vyhodí do koša. Ale to nie je možné, riešime vážne problémy,“ konštatoval šéf Kremľa.

Putin opakovanie spochybňuje Zelenského legitimitu, keďže jeho päťročné funkčné obdobie sa skončilo minulý rok. Ukrajinská vláda však zdôrazňuje, že pre stanné právo sa nemôžu konať voľby a Zelenskyj má naďalej všetky právomoci.

 (zdroj: TASR/AP) (zdroj: TASR/AP)

„Musíme nájsť riešenie, ktoré by nielen ukončilo súčasný konflikt, ale vytvorilo aj podmienky, aby sa zabránilo opakovaniu podobných situácií v dlhodobom horizonte,“ povedal Putin.

Podporil tiež pokračovanie priamych rokovaní medzi Moskvou a Kyjevom. Rozhovory, ktoré sa tento rok konali dvakrát v Istanbule vďaka sprostredkovaniu tureckej vlády, majú pokračovať po 22. júni. Nedávne stretnutia priniesli podľa Putin výsledky v humanitárnej oblasti vrátane výmeny väzňov a padlých vojakov.

Putin tiež povedal, že ruské sily majú na Ukrajine „strategickú výhodu“ a neustále postupujú pozdĺž celej línie kontaktu. Deje sa tak každý deň „a postup bude pokračovať“. Straty ukrajinských ozbrojených síl na bojisku podľa neho prevyšujú úroveň mobilizácie. Konštatoval tiež, že ak sa Rusku nepodarí dosiahnuť mierovú dohodu, dosiahne svoje ciele na Ukrajine vojenskými prostriedkami.

Putin vyhlásil, že ak Nemecko poskytne Ukrajine svoje rakety dlhého doletu Taurus, „úplne“ to zničí bilaterálne vzťahy a nebude to mať žiadny vplyv na priebeh ruskej ofenzívy: „Každý vie, že ak sa to stane, neovplyvní to priebeh bojov. To neprichádza do úvahy. Ale úplne to zničí naše vzťahy“. Putin dodal, že tieto rakety nemožno použiť bez pomoci nemeckých vojakov, čo by znamenalo, že „nemecká armáda zasiahne ruské územie nemeckými raketami“. (TASR)

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine

21:34
Svet

V Ruskom okupovanom Berďansku bol zastrelený zástupca okupačných úradov, uviedla ukrajinská vojenská rozviedka. Čítaj ďalej

21:22
Svet

Počet obetí ruského útoku na Kyjev z noci z pondelka na utorok vzrástol na 28, oznámil minister vnútra Ihor Klymenko. Čítaj ďalej

Záchranné zložky na mieste útoku.
Zdroj TASR/AP
18:52
Svet

Putin môže sprostredkovať dialóg Iránu a Izraela, keď skončí svoju vojnu, vyhlásil americký prezident. Čítaj ďalej

16:49
Svet

Jednou z obetí ruského útoku z noci na utorok na Kyjev je študent, ktorého rodičia celý deň čakali pri troskách domu. Čítaj ďalej

Rodičia Rusmi zabitého Dmytra Isajenka čakali pri sutinách zbombardovaného domu celý deň.
Zdroj TASR/AP
16:36
Svet

Ukrajinský prezident Zelenskyj plánuje prísť na júnový summit NATO do holandského Haagu. Čítaj ďalej

16:25
Svet

Trumpova pozornosť sa otáča od Ukrajiny k Iránu. Rusko zatiaľ podniká čoraz smrteľnejšie útoky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
(Washington Post)
15:31
Svet

Medzinárodné ekonomické fórum v Petrohrade začalo výpadkami internetu. Fóra sa má už tradične zúčastniť Putin. Čítaj ďalej

14:35
Svet

Pápež Lev XIV. vyjadril zdesenie nad smrťou a devastáciou spôsobenými vojnami a vyzval na návrat k mieru. Čítaj ďalej

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Riaditeľ Budvaru: Ľudia poznajú rozdiel. Poctivý ležiak chce čas
  2. Nový symbol Bratislavy je hotový. Pozreli sme sa, ako vyzerá
  3. Pozrite sa na prvú zastávku vytvorenú 3D tlačou
  4. Fakulta managementu UK - možnosť štúdia vo svetových jazykoch
  5. Kde najradšej nakupujeme potraviny? Toto je srdcovka Slovákov
  6. Ako premeniť 50 € mesačne na desiatky tisíc – VELTY portfóliá
  7. Egypt na maximum: Porovnali sme 4 obľúbené letoviská
  8. Čo by ste robili, keby ste zo dňa na deň prišli o prácu?
  1. Fakulta managementu UK - možnosť štúdia vo svetových jazykoch
  2. Kde najradšej nakupujeme potraviny? Toto je srdcovka Slovákov
  3. Riaditeľ Budvaru: Ľudia poznajú rozdiel. Poctivý ležiak chce čas
  4. Pozrite sa na prvú zastávku vytvorenú 3D tlačou
  5. Nový symbol Bratislavy je hotový. Pozreli sme sa, ako vyzerá
  6. Najlepšia odmena za vysvedčenie? Kniha
  7. V Kardiocentre v Šaci opäť unikátni
  8. Obnovná ťažba v Chotinke prebieha v súlade so zákonom
  1. Až 37 % vodičov škodí motoru. Riešenie je prekvapivo ľahké 10 685
  2. Zaslúžený oddych. Luxus hotelov pre dospelých začína pokojom 10 132
  3. Egypt na maximum: Porovnali sme 4 obľúbené letoviská 9 098
  4. Nenápadná, ale výnimočná: Slovenská tyčinka s rodinným príbehom 9 043
  5. Čo by ste robili, keby ste zo dňa na deň prišli o prácu? 6 576
  6. TV Markíza spustila prelomový digitálny projekt TN live 6 251
  7. Taxík lacnejší ako MHD? Podľa šéfa HOPINu to nedáva zmysel 3 836
  8. Nový symbol Bratislavy je hotový. Pozreli sme sa, ako vyzerá 3 749
SkryťZatvoriť reklamu