Rusi v ukrajinskom zajatí zarábajú 1500 až 2000 hrivien, tvrdia úrady
Priemerný zárobok ruských vojnových zajatcov na Ukrajine sa pohybuje medzi 1500 až 2000 hrivien.
Počet ruských vojakov v ukrajinskom zajatí nespresnil, napísala agentúra Interfax-Ukrajina s odvolaním sa na vyjadrenie ukrajinského ministerstva spravodlivosti.
V týchto dňoch pritom prebieha doteraz najväčšia výmena zajatcov, tisíc za tisíc, ako sa dohodli minulý týždeň počas priamych rokovaní v Istanbule.
V zajatí si ruskí vojaci môžu podľa ministerstva privyrobiť pri práci v krajčírskych a stolárskych dielňach, kuchyniach či pri výrobe tašiek, nábytku alebo vianočných ozdôb. Všetci práceschopní väzni majú možnosť vykonávať platenú prácu šesť dní v týždni, uviedlo ministerstvo.
Za vojnu proti Ukrajine dostávajú ruskí vojaci podľa dostupných údajov minimálne 200-tisíc rubľov mesačne.
"Ukrajina dôsledne plní povinnosti vyplývajúce z medzinárodného humanitárneho práva, najmä ženevského dohovoru z roku 1949, pokiaľ ide o zaobchádzanie s vojnovými zajatcami," zdôraznilo ukrajinské ministerstvo.
Týka sa to aj odmeny za prácu, ktorá v súlade so ženevským dohovorom predstavuje minimálne 0,25 švajčiarskeho franku za deň. V apríli sa tak priemerný zárobok zajatcov pohyboval v spomínanom rozmedzí, dodal úrad.
Ministerstvo ubezpečilo, že kontroluje, aby zaobchádzanie so zajatcami zodpovedalo medzinárodným normám a ukrajinským zákonom, vrátane zdravotnej starostlivosti.
V zajateckých táboroch sú knižnice, miestnosti na sledovanie televízie, modlitebne, športoviská. Zajatci tak majú možnosti intelektuálneho rozvoja, trávenia voľného času, športových aktivít, hier a na požiadanie sa väzni môžu obrátiť na duchovných.
Ukrajina tiež zabezpečuje zajatcom právo na dopisovanie a telefonovanie s rodinou: zajatci podľa ministerstva odoslali a dostali viac ako 6500 listov, uskutočnili viac ako 4000 telefonátov a dostali viac ako 6500 balíkov.
Ukrajina a Rusko si začiatkom mája vymenili po 205 vojnových zajatcoch pri piatej výmene zajatcov od začiatku roka. Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 sa do vlasti podarilo navrátiť 4757 Ukrajincov, uviedol ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec. Od piatka do nedeleoby k nim mala počas trojdňovej výmeny pribudnúť ďalšia tisícka.
Minulý mesiac ukrajinská prokuratúra uviedla, že telo ukrajinskej novinárky Viktorije Roščynovej, ktorá zahynula v ruskom zajatí, vykazuje známky mučenia. Dvadsaťsedemročná reportérka v roku 2023 zmizla na Rusmi okupovanom území a zahynula za nejasných okolností.
Na mučenie či zlé a neľudské zaobchádzanie s ukrajinskými vojnovými zajatcami a civilistami uväznenými v Rusku poukázala tiež správa, ktorú na začiatku marca zverejnila mimovládna organizácia Amnesty International.
Rusko sa podľa tejto renomovanej organizácie na ochranu ľudských práv dopúšťa na Ukrajincoch vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti.
Tento pondelok ruské úrady činnosť Amnesty International prakticky zakázali, keď ju označili za nežiaducu. Za spoluprácu s nežiaducou organizáciou hrozí v Rusku väzenie. (ČTK)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Ukrajinský prezident opäť apeloval na zahraničných lídrov, aby zvýšili svoj tlak na Rusko. Čítaj ďalej
Počet obetí masívneho ruského útoku na ukrajinské oblasti sa zvýšil na 12 vrátane troch detí a desiatky zranených. Čítaj ďalej
Ruské nočné vzdušné útoky zabili na Ukrajine najmenej deväť ľudí. Čítaj ďalej
Ruský nočný dronový útok na Kyjevskú oblasť zabil troch ľudí a najmenej desať ďalších zranil. Čítaj ďalej
Na Kyjev zaútočilo viacero ruských dronov, uviedli úrady a varovali pred raketovou hrozbou. Čítaj ďalej
Ruské útoky na Ukrajinu si v piatok a v noci vyžiadali najmenej 13 mŕtvych civilistov, ďalších asi 60 zranili. Čítaj ďalej
Bývalý veliteľ ozbrojených síl Zalužnyj vidí možnosť Ukrajiny zvíťaziť iba v úplnom rozbití bojaschopnosti Ruska.
(Aktuálně.cz)Slovensko je pripravené poskytnúť 84 miliónov vo forme úverov a grantov na obnovu infraštruktúry Ukrenergo. Čítaj ďalej