Británia a spojenci odhalili ruskú kyberkampaň proti Ukrajine, zasiahla aj Slovensko
Británia a niektorí západní spojenci odhalili ruskú kybernetickú kampaň proti Ukrajine, zasiahla aj Slovensko.
Zameriava sa na subjekty poskytujúce podporu pre Ukrajinu, ako sú napríklad západné logistické a technologické spoločnosti.
Terčom týchto útokov boli aj kamery na strategických miestach na území Slovenska.
Informuje o tom agentúra Reuters a web českého Národného úradu pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť (NÚKIB).
Za kampaňou stojí jednotka ruskej vojenskej rozviedky GRU č. 26165, známa tiež pod označením APT28 či Fancy Bear. Táto skupina podľa NÚKIB funguje už viac ako dva roky a na útoky využíva rôzne taktiky ako krádež hesla, podvodné emaily či zneužívanie zraniteľnosti softvéru. Keď sa jej podarí získať prístup do určitého zariadenia, inštaluje doň škodlivý malvér, ktorým z nich kradne dáta.
„Táto škodlivá kampaň ruskej vojenskej spravodajskej služby predstavuje vážne riziko pre cieľové organizácie vrátane tých, ktoré sa podieľajú na poskytovaní pomoci Ukrajine,“ uviedol riaditeľ britského Národného centra kybernetickej bezpečnosti (NCSC) Paul Chichester.
Kampaň bola podľa NCSC zameraná na sektory obrany, IT služieb, námorníctva, letísk, prístavov a tiež útočila na viaceré členské štáty Severoatlantickej aliancie (NATO). Skupina 26165 tiež monitorovala prepravu pomoci na Ukrajinu prostredníctvom kamier na hraničných priechodoch a iných strategických miestach, uviedol NÚKIB.
Z analýz podľa neho vyplýva, že hoci sa väčšina týchto kamier nachádzala na území Ukrajiny, iné sa vyskytovali aj na Slovensku, v Poľsku či v Maďarsku.
Stredajšie varovanie vydalo Spojené kráľovstvo v spolupráci so Spojenými štátmi, Českom, Francúzskom, Nemeckom a ďalšími spojencami. Organizácie upozornilo na zvýšenú hrozbu a vyzýva ich na okamžité prijatie opatrení na ochranu.
„Dôrazne odporúčame organizáciám, aby sa oboznámili s hrozbou a radami na zmiernenie jej následkov, ktoré sú súčasťou tohto odporúčania, a pomohli tak chrániť svoje siete,“ dodal Chichester.
(ČTK, TASR)Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Zelenskyj telefonoval so šéfom NATO Ruttem, s ktorým diskutovali o spoločných krokoch. Čítaj ďalej
Rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou budúci týždeň vo Vatikáne sú vysoko pravdepodobné, povedal fínsky prezident. Čítaj ďalej
Nemecký kancelár nevidí žiadne náznaky možného skorého konca vojny na Ukrajine. Čítaj ďalej
Biznis má prednosť. Trump sa neprihlásil k ďalším sankciám proti Rusku, európski lídri sú zneistení.
(SME)Európu ohrozuje ruská kybernetická kampaň, ktorá sa zameriava na subjekty poskytujúce podporu pre Ukrajinu. Čítaj ďalej
Rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom by mohol hostiť Vatikán pod novým pápežom. Trumpovi by to vyhovovalo.
(SME)Keby sa potvrdili indície z colných vojen, vyhliadky Ukrajiny sú skôr dobré. Pajác Trump verí Putinovi, píše Peter Schutz.
(SME)Fínsko dokončilo prvých 35 kilometrov plota na hraniciach s Ruskom, informovala fínska pohraničná stráž. Čítaj ďalej