V EÚ je podľa Blanára zhoda na podpore mierových rokovaní Ukrajiny a Ruska
Ministri zahraničia EÚ sa v Bruseli zhodli na podpore mierových rokovaní medzi Ukrajinou a Ruskom, uviedol Blanár.
Ďalšie z týchto priamych rozhovorov by sa podľa neho mohli uskutočniť vo Vatikáne alebo Švajčiarsku. Informoval o tom komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.
„Napriek tomu, že sa nezúčastnili na mierových rokovaniach (v Istanbule, pozn. TASR) najvyšší predstavitelia Ruskej federácie a Ukrajiny, je dôležité, čo potvrdil aj ukrajinský minister zahraničných vecí Andryj Sybiha, že budú v týchto rokovaniach pokračovať,“ uviedol Blanár.
Členské štáty EÚ v utorok formálne potvrdili schválenie 17. sankčného balíka voči Rusku za jeho inváziu na Ukrajinu. Jeho najdôležitejšou časťou sú opatrenia proti takzvanej ruskej tieňovej flotile. Blanár upozornil, že Slovensko prijíma takéto rozhodnutia len v prípade, ak sankcie nijakým spôsobom nepoškodzujú Slovensko, jeho ekonomiku ani životnú úroveň jeho obyvateľov.
Vláda však podľa vyhlásenia rezortu trvá na tom, že sankcie neprinášajú potrebný výsledok. O tom podľa slov Blanára svedčí aj samotné číslo 17. „Dokazuje, že sankcie nenapomohli tomu, aby sa zastavili boje. Sankcie preto neriešia problém, no naopak dôsledné rokovania, ktoré začala práve americká administratívaTrumpa. Ako jediná nabrala odvahu a iniciovala mierové rokovania,“ zdôraznil minister. SR a ostatné členské štáty Únie podľa neho podporujú mierové iniciatívy prezidenta USA.
Blanár po zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci zopakoval aj postoj vlády SR k návrhu Európskej komisie pod označením REPower EU, ktorý má za cieľ ukončiť závislosť od ruských fosílnych palív. Bratislava má k tomuto plánu o odtrhnutí sa od všetkých energetických zdrojov z Ruska výhrady, pričom najviac by podľa Blanára utrpela SR, ktorá je vnútrozemskou krajinou. Slovenská diplomacia bude preto aktívne vystupovať pri rokovaniach o tomto návrhu eurokomisie. Blanár sa domnieva, že by závislosť od Ruska v dôsledku kroku EÚ nahradila závislosť od inej krajiny.
Eurokomisárka pre rozširovanie Marta Kosová zároveň na zasadnutí rady prezentovala mieru pripravenosti Ukrajiny v rámci jej prístupového procesu do EÚ. Blanár v tejto súvislosti deklaroval podporu SR s podmienkou dodržania pravidiel platných pre všetky kandidátske štáty, ktoré musia splniť rovnaké podmienky.
„Podporujeme eurointegračné úsilie Ukrajiny, pretože si myslíme, že prostredníctvom prístupového procesu môže náš východný sused riešiť problémy, ktorým čelí v rámci svojej krajiny, a to je boj s korupciou, otázky právneho štátu či súdnictva, čo podrobne prezentovala aj pani komisárka Kosová,“ dodal šéf slovenskej diplomacie. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Európu ohrozuje ruská kybernetická kampaň, ktorá sa zameriava na subjekty poskytujúce podporu pre Ukrajinu. Čítaj ďalej
Rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom by mohol hostiť Vatikán pod novým pápežom. Trumpovi by to vyhovovalo.
(SME)Keby sa potvrdili indície z colných vojen, vyhliadky Ukrajiny sú skôr dobré. Pajác Trump verí Putinovi, píše Peter Schutz.
(SME)Fínsko dokončilo prvých 35 kilometrov plota na hraniciach s Ruskom, informovala fínska pohraničná stráž. Čítaj ďalej
Nemecko plánuje ročne investovať do armády 3,5 percenta HDP, vyhlásil spolkový kancelár Friedrich Merz. Čítaj ďalej
Kremeľ odmieta obvinenia európskych krajín, že zámerne naťahuje mierové rokovania o ukončení vojny na Ukrajine. Čítaj ďalej
Británia a niektorí západní spojenci odhalili ruskú kybernetickú kampaň proti Ukrajine, zasiahla aj Slovensko. Čítaj ďalej
Ukrajinská pohraničná stráž od začiatku invázie zabránila v úteku z krajiny približne 49-tisíc mužom v brannom veku. Čítaj ďalej