Trump a Putin hovorili aj o novej výmene väzňov, povedal Putinov poradca
Putin a Trump počas telefonátu posudzovali okrem iného aj novú výmenu väzňov medzi oboma krajinami.
Pracuje sa na variante počítajúcom s výmenou "deväť za deväť", uviedol Putinov poradca Jurij Ušakov podľa serveru Kommersant.
"Je to dôležitá humanitárna akcia. Niekoľko podobných sa počas nedávnych mesiacov uskutočnilo," povedal Ušakov.
Spojené štáty a Rusko si minulý mesiac v Abú Zabí vymenili dvoch väzňov: Rusko odovzdalo Američanom Kseniji Karelinovú s ruským a americkým občianstvom. USA vydali Rusom Artura Petrova, ktorý je občanom Ruska a Nemecka.
Karelinovú vlani v auguste poslal ruský súd na 12 rokov do väzenia za vlastizradu, ktorej sa podľa súdu dopustila tým, že dobročinnej organizácii v Spojených štátoch poskytla príspevok asi 50 dolárov na podporu Ukrajiny.
Karolinová sa narodila v Rusku, ale v roku 2012 emigrovala do USA a v roku 2021 získala americké občianstvo. Petrova zadržala cyperská polícia v roku 2023 kvôli podozreniu z nelegálneho vývozu citlivej americkej mikroelektroniky do Ruska. Vlani potom cyperské súdy súhlasili s jeho vydaním do USA.
Rusko a USA sa už vo februári dohodli na výmene, kedy Rusi prepustili Američana Marka Fogela a Američania Rusa Alexandra Vinnika, ktorý bol v USA stíhaný za pranie špinavých peňazí prostredníctvom kryptomeny bitcoin a vlani sa priznal k jednému obvineniu.
Fogela súd v Rusku poslal na 14 rokov do väzenia za pašovanie drog. Na moskovskom letisku Šeremeťjevo u neho polícia našla 17 gramov konope, čo Fogel vysvetľoval tým, že ich má na liečebné účely.
V posledných rokoch ruské úrady zadržali pod rôznymi zámienkami niekoľko západných občanov, predovšetkým Američanov. Washington za predchádzajúceho prezidenta Joea Bidena kritizoval Moskvu, že zadržiava západných občanov v snahe dosiahnuť oslobodenie ruských agentov chytených na Západe.
Vlani 1. augusta sa odohrala doteraz najväčšia výmena väzňov medzi Ruskom a Západom od konca studenej vojny. Na slobodu sa tak okrem iného dostal americký novinár Evan Gershkovich či bývalý príslušník americkej námornej pechoty Paul Whelan, ale tiež dôstojník ruskej tajnej služby Vadim Krasikov, odsúdený v Nemecku za vraždu odporcu ruského režimu; nemecký súd zločin označil za "štátom objednanú vraždu". Všetci zadržiavaní západní občania ale vymenení neboli. (ČTK)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Únia schválila sedemnásty balík sankcií proti Rusku za jeho agresiu na Ukrajine. Čítaj ďalej
Šéfka zahraničnej politiky Únie vyzvala USA, aby podnikli rázne kroky v prípade, že Rusko nepristúpi na prímerie. Čítaj ďalej
Bezcolný dovoz produktov z Ukrajiny ničí podľa strany Hlas slovenské hospodárstvo.
(TASR)Čína podporuje rozhovory medzi Ukrajinou a Ruskom, povedala hovorkyňa ministerstva zahraničia. Čítaj ďalej
Rusko umožnilo pokračovať v plavbe ropnému tankeru gréckej spoločnosti, ktorý v nedeľu zadržalo. Čítaj ďalej
Putin nemá záujem o mier a v rozhovoroch s USA len hrá o čas, uviedol nemecký minister obrany Pistorius. Čítaj ďalej
Česká diplomacia rieši prípad Čecha, ktorý nastúpil do ruskej armády a žiada pomoc. Čítaj ďalej
Ukrajinské ozbrojené sily oznámili, že v noci odrážali útoky 108 ruských dronov. Čítaj ďalej