Kremeľ zintenzívnil snahy o demonštráciu ruskej vojenskej sily
Kremeľ nepripravil ruský informačný priestor na ukončenie vojny mierovou dohodou, tvrdí Inštitút pre štúdium vojny.
Naopak, Moskva zosilnila výzvy na predĺženie vojny, kým nedosiahne svoje ciele, upozornili americkí analytici.
Kremeľ sa naďalej usiluje o ospravedlnenie vojnových cieľov ruskej vlády, ktoré vykresľuje ako boj o existenciu Ruskej federácie.
Novinár spojený s Kremľom zverejnil 18. mája úryvky z rozhovoru s Putinom. V ňom Putin tvrdil, že Rusko má dostatok personálu a vybavenia na to, aby dotiahlo vojnu na Ukrajine do jej takzvaného „logického“ konca a dosiahlo výsledky, ktoré Rusko považuje za „nevyhnutné“.
Putin zopakoval známu rétoriku Kremľa a trval na tom, že akékoľvek mierové rozhovory musia riešiť „základné príčiny“ vojny a zaručiť „ochranu“ rusky hovoriacich Ukrajincov, o ktorých tvrdil, že považujú Rusko za svoju „vlasť“.
Loading
...
Prokremeľský novinár Pavel Zarubin v nedeľu zverejnil úryvky z údajného nového rozhovoru s Putinom. V ňom ruský prezident uviedol, že Rusko má údajne dostatok zdrojov na to, aby doviedlo vojnu na Ukrajine do „logického konca“ s výsledkami potrebnými pre Kremeľ.
Zopakoval tiež naratívy o „ochrane rusky hovoriacich ľudí“ a vyzval na riešenie „základných príčin“ vojny v rámci možných rokovaní.
Podľa ukrajinského denníka The Kyiv Independent a ruských médií sú však tieto úryvky zábery z dokumentu „Rusko. Putin. 25 rokov“, ktorý bol zverejnený ešte 4. mája.
Inštitút pre štúdium vojny sa domnieva, že ich opakované verejné použitie deň pred rozhovorom s Trumpom je pokusom Kremľa vytvoriť dojem sily u západného aj domáceho publika.
V tejto súvislosti predstavitelia ruských úradov pokračujú vo svojej agresívnej rétorike. Najmä Putinov poradca Vladimir Medinskij vyhlásil, že Rusko je pripravené „bojovať tak dlho, ako bude potrebné“, a tajomník ruskej Bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev opäť naznačil možné použitie jadrových zbraní.
Inštitút pre štúdium vojny sa domnieva, že ruské sily trpia ťažkými stratami na bojisku tempom, ktoré nemusí byť v strednodobom ani dlhodobom horizonte udržateľné.
Okrem toho sa zdá, že ruská ekonomika je pod silným tlakom v dôsledku zlého riadenia a zaťaženia vojnou - rastie inflácia, akútny je nedostatok pracovnej sily a štátny investičný fond poklesol.
„Pokračujúce vyčerpávanie ruského materiálu, personálu a ekonomických zdrojov súčasným tempom pravdepodobne postaví Putina pred rozhodnutie v roku 2026 alebo 2027.“ (Ukrajinská pravda, SITA)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Trump ešte pred telefonátom s Putinom hovoril so Zelenským, informujú ukrajinské médiá. Čítaj ďalej
Na vyriešenie konfliktu na Ukrajine je potrebná náročná a dlhodobá práca, uviedol hovorca Kremľa Peskov. Čítaj ďalej
Za zvláštnych okolností zomrel v Rusku konštruktér Nedošivin, ktorý sa spolupodieľal na vývoji rakiet Iskander. Čítaj ďalej
Telefonát medzi prezidentom Trumpom a jeho ruským náprotivkom Putinom sa podľa Bieleho domu začal. Čítaj ďalej
Rokovania s Ruskom demonštrovali svetu našu pripravenosť priblížiť mier a vyvíjať tlak na Rusko, aby ukončilo vojnu. Čítaj ďalej
Využite svoj vplyv v Moskve na zastavenie vojny, vyzval dánsky minister zahraničia predstaviteľov Číny. Čítaj ďalej
Rusko označilo za nežiaducu ľudskoprávnu organizáciu Amnesty International. Čítaj ďalej
Rusko by ciele vojny na Ukrajine radšej dosiahlo diplomatickou cestou ako bojom, povedal hovorca Kremľa. Čítaj ďalej