Vatikán: Hlava ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi pozvala Leva XIV. do Kyjeva
Pápež Lev XIV. sa vo Vatikáne stretol s hlavou ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi, arcibiskupom Sviatoslavom Ševčukom.
Išlo o jednu z prvých audiencií nového pontifika.
Loading
...
Ševčuk pápeža pozval na návštevu Ukrajiny a odovzdal mu zoznam zajatcov zadržiavaných Ruskom. Vatikán po audiencii na pozvánku neodpovedal, uviedla tlačová agentúra AP.
Počas nedeľňajšej modlitby, a tiež počas audiencie s pútnikmi z cirkví východného obradu tento týždeň, Lev XIV. apeloval na ukončenie vojny a vyjadril solidaritu s ukrajinským ľudom.
„Vo svojom srdci nosím utrpenie milovaného ukrajinského ľudu. Nech sa urobí všetko pre to, aby sa čo najskôr dosiahol skutočný, spravodlivý a trvalý mier. Nech sú oslobodení všetci zajatci a nech sa deti vrátia k svojim rodinám,“ povedal v nedeľu.

Vatikánsky štátny tajomník kardinál Pietro Parolin povedal, že je „predčasné“ uvažovať o možnej pápežskej návšteve Kyjeva, ktorú počas pondelkového telefonátu s pápežom navrhol aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Ako AP pripomína, Vatikán má tradíciu diplomatickej neutrality. Lev prisľúbil, že „vynaloží všetko úsilie“, aby sa pokúsil priviesť Rusko a Ukrajinu k rokovaciemu stolu.
„Svätá stolica je vždy pripravená pomôcť pri spájaní nepriateľov, tvárou v tvár, (pomôcť im) hovoriť spolu, aby národy na celom svete opäť našli nádej a získali späť dôstojnosť, ktorú si zaslúžia, dôstojnosť mieru,“ vyhlásil Lev.
„Národy nášho sveta túžia po mieri a ja apelujem na ich vodcov z celého srdca: Poďme sa stretnúť, poďme sa porozprávať, poďme rokovať!“ dodal.
Na nedeľnej inauguračnej omši pápeža Leva XIV. by sa mal zúčastniť aj Zelenskyj a americkú delegáciu bude viesť americký viceprezident J.D. Vance.
Vatikán sa pod vedením pápeža Františka usiloval o výmenu zajatcov, ako aj o návrat ukrajinských detí odvlečených na územia okupované Ruskom. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Do Istanbulu, kde sa očakávajú rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom, priletel americký minister zahraničia Marco Rubio. Čítaj ďalej
Nemecký kancelár Merz vyjadril nesúhlas s údajným plánom USA a Ruska na obnovenie prevádzky Nord Stream 2. Čítaj ďalej
Ukrajina v noci prišla o viacúčelovú stíhačku F-16. Pilot sa pred zrútením stroja úspešne katapultoval. Čítaj ďalej
Rokovania medzi ruskou a ukrajinskou delegáciou v Istanbule by sa mali začať napoludnie. Čítaj ďalej
Vojna na Ukrajine sa nemala nikdy začať, podporujeme mierové rokovania, uviedol Blanár v v tureckej Antalyi. Čítaj ďalej
V Istanbule by sa dopoludnia mali začať priame rusko-ukrajinské rokovania, pôvodne plánované na štvrtok. Čítaj ďalej
Britský premiér Starmer obvinil Putina, že stojí v ceste prímeriu medzi Ruskom a Ukrajinou. Čítaj ďalej
Macron absolvoval svoj prvý telefonát s pápežom Levom XIV., hovorili o mieri vo svete, najmä na Ukrajine a v Pásme Gazy.
(TASR)