Väčšina Slovákov podporuje členstvo SR v NATO aj EÚ, ukázal prieskum Globsecu
Väčšina Slovákov podporuje členstvo v NATO aj EÚ, ukázal prieskum. Rusko vníma ako hrozbu polovica opýtaných.
Členstvo v oboch združeniach krajín má podporu vyššiu ako 70 percent.
Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky v deviatich krajinách východnej a strednej Európy Globsec Trends 2025, ktorého výsledky organizácia prezentovala na tlačovej konferencii.
„Ďalšia otázka bola, či by respondenti bránili svoju krajinu v prípade, ak by bola napadnutá cudzím štátom. Tu vidíme, že áno, vo väčšine krajín je to tak. Slovensko je výnimkou v tomto regióne, kde len 49 percent respondentov Slovenska by išlo a bránilo krajinu, ak by bola napadnutá cudzím štátom. Sú to obrovské rozdiely, hlavne keď to porovnávame s Poľskom, kde tá ochota brániť svoju krajinu je na úrovni 84 percent,“ uviedla analytička Centra pre demokraciu a odolnosť organizácie Globsec Katarína Klingová.
Z prieskumu vyplynulo, že v rámci regiónu si 73 percent respondentov myslí, že ich krajina by mala zvyšovať výdavky na obranu. Na Slovensku je to 63 percent opýtaných. Viac ako dve tretiny slovenských respondentov zároveň súhlasia so zavedením dobrovoľnej vojenskej služby. Pre porovnanie - v Poľsku je to 89 percent.
Dáta zároveň ukázali, že väčšina ľudí na Slovensku aj v regióne si myslí, že demokracia je pre danú krajinu prospešná. Približne 43 percent respondentov si však myslí, že demokracia neexistuje a svet je tajne ovládaný elitami. Je to mierny podpriemer oproti všetkým sledovaným krajinám.
Rusko vníma podľa prieskumu ako hrozbu na Slovensku polovica opýtaných. Ako hrozba sú niektoré jeho činnosti vnímané viac - 54 percent respondentov zo Slovenska. Nezrovnalosť v názoroch respondentov je silnejšia pri Číne, ktorú vníma ako hrozbu 33 percent obyvateľov Slovenska. Obavy sa však zvýšili na 51 percent, keď bola otázka smerovaná priamo na konkrétnu kategóriu čínskych aktivít.
„Základná premisa je to, že keď sa spýtame povedzme na tú bezpečnostnú hrozbu, tak myslím si, že často si ľudia predstavia, že je to o fyzickom napadnutí,“ uviedla Klingová. Spoločnosti je podľa nej potrebné vysvetliť koncept hybridných hrozieb. Po napadnutí Ukrajiny sa miera vnímania Ruska ako hrozby zvýšila. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Estónsky vzdušný priestor narušila ruská stíhačka Su-35, oznámila tamojšia armáda. Čítaj ďalej
Americký prezident Trump si stále ponecháva otvorenú možnosť účasti na rokovaniach v Istanbule. Čítaj ďalej
OSN je pripravená podporiť spravodlivý mier na Ukrajine, tvrdí generálny tajomník OSN Guterres. Čítaj ďalej
Holandsko kúpi 46 tankov Leopard 2A8, budú súčasťou obnoveného práporu. Čítaj ďalej
Dôvera Ukrajincov voči ukrajinskému prezidentovi Zelenskému v máji stúpla, ukázal prieskum. Čítaj ďalej
Šéf nemeckej diplomacie vyzval ruského prezidenta Putina, aby prišiel na rokovania do Istanbulu. Čítaj ďalej
Holandské ozbrojené sily zvýšili pohotovosť, vraj hrozia sabotáže, oznámilo ministerstvo obrany. Čítaj ďalej
USA údajne blokujú prizvanie ukrajinského prezidenta Zelenského na summit NATO v Haagu. Čítaj ďalej