Rokovania o prímerí na Ukrajine by sa mali začať bez podmienok, tvrdí prezident Juhoafrickej republiky
Rokovania o prímerí medzi Kyjevom a Moskvou by sa mali začať bez podmienok, vyhlásil juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa.
Ramaphosa v prítomnosti ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Pretorii povedal, že rokovania o prímerí medzi Kyjevom a Moskvou by sa mali začať bez podmienok.
Odkazoval tým napríklad na možné odstúpenie územia Ukrajiny Rusku, o ktorom sa v posledných dňoch diskutuje.
Americký prezident Donald Trump v stredu ostro skritizoval Zelenského za odmietnutie uznať ruskú okupáciu polostrova Krym.
Takýto postoj podľa jeho slov škodí mierovým rokovaniam s Ruskom a je prekážkou pre dosiahnutie dohody o prímerí.
Juhoafrická republika sa v otázke vojny na Ukrajine snaží prezentovať ako neutrálna strana, no má dobré vzťahy s Ruskom. Obe krajiny tiež patria do zoskupenia BRICS, ktoré spochybňuje hospodársky poriadok ovládaný Západom, píše AFP.
Na otázku, či bude Ukrajina musieť v rámci mierových rokovaní odstúpiť nejaké územie Rusku, Ramaphosa odpovedal, že „by sa (o tom) malo hovoriť za rokovacím stolom“.
„Podelil som sa so (Zelenským) o našu vlastnú juhoafrickú skúsenosť a povedal som, že rokovania, ktoré ukončili nočnú moru apartheidu, sa konali bez akýchkoľvek podmienok,“ povedal Ramaphosa na tlačovej konferencii s ukrajinskou hlavou štátu.
Ramaphosa tento týždeň absolvoval i samostatné telefonáty s Trumpom a ruským prezidentom Vladimirom Putinom o mierových rokovaniach na Ukrajine.
Zelenskyj pricestoval do Juhoafrickej republiky v noci na štvrtok, keď Rusko zaútočilo na ukrajinské hlavné mesto raketami a bezpilotnými lietadlami.
Podľa agentúry AFP tam zahynulo najmenej 12 ľudí a ďalších 90 utrpelo zranenia. Ukrajinský prezident preto oznámil, že ruší časť svojho programu v JAR, aby sa mohol vrátiť do Kyjeva. Išlo o jeho prvú návštevu krajiny, v rámci ktorej sa snažil posilniť medzinárodnú podporu Ukrajiny vzhľadom na narastajúci tlak zo strany Trumpa, píše AFP.
Ramaphosa a Zelenskyj sa stretli už viackrát pri pokusoch afrických lídrov o sprostredkovanie prímeria, no nedosiahli pri tom žiadny skutočný prelom, pripomína AFP.
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Trumpova administratíva upovedomila Kongres o zámere povoliť Ukrajine nákup vojenského materiálu z USA. Čítaj ďalej
Sybiha označil dohodu o nerastných surovinách za dôležitý míľnik v partnerstve medzi Ukrajinou a USA. Čítaj ďalej
Trump očakáva, že dohoda o nerastoch s Ukrajinou môže USA priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov. Čítaj ďalej
Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.
EÚ podľa Kallasovej pripravuje plán B na zachovanie sankcií Rusku v prípade, že USA upustia od mierových rokovaní. Čítaj ďalej