Postup ruských síl na Ukrajine sa už štyri mesiace spomaľuje
Postup ruských síl na Ukrajine sa už štyri mesiace spomaľuje, tvrdí americký Inštitút pre štúdium vojny.
V novembri 2024 postup ruských vojsk dosiahol maximálnu rozlohu 725 štvorcových kilometrov, v marci to bolo takmer o 150 štvorcových kilometrov územia menej ako vo februári. Aj napriek spomaleniu ruské jednotky za uplynulých 12 mesiacov stále postupovali.
Od apríla 2024 do marca tohto roka Ukrajinci oslobodili len 77 štvorcových kilometrov územia. Rusi za to isté obdobie postúpili na 4772 štvorcových kilometroch. Územné zisky ruských síl boli 4695 štvorcových kilometrov, čo je 0,78 percenta ukrajinského územia vrátane Krymu a Donbasu.
Naopak, od apríla 2023 do marca 2024 ukrajinské sily podľa AFP vo všeobecnosti oslobodzovali Moskvou obsadené územie. Ruské sily postúpili na 1300 štvorcových kilometroch, ukrajinské sily získali späť 1373 štvorcových kilometrov.
Ukrajinské jednotky v auguste minulého roku nečakane vpadli do pohraničnej ruskej Kurskej oblasti, kde za dva týždne obsadili približne 1200 štvorcových kilometrov. Ruským silám sa podarilo dobýjať obsadené časti a koncom roka 2024 ukrajinské jednotky kontrolovali menej ako 500 štvorcových kilometrov. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Ukrajinská armáda zajala viacerých občanov Toga, ktorí bojovali na Ukrajine na strane ruskej armády. Čítaj ďalej
Ruská ekonomika sa v prvom kvartáli rekordne spomalila. Hrubý domáci produkt krajiny stúpol len o 1,7 percenta.
(SITA)Americkí republikáni už chystajú kladivo na Rusko a jeho spojencov. Môže dopadnúť aj na Slovensko.
(SME)Ruský motorkársky klub Noční vlci dorazil na Slovensko. Medzi asi 40 prevažne slovenskými a českými motorkármi bolo aj niekoľko Rusov. Čítaj ďalej
Rusko nesmie mať v rámci mierovej dohody právo veta v otázke členstva Ukrajiny v NATO, vyhlásil šéf ukrajinskej diplomacie. Čítaj ďalej
Vo vlaku sme zažili raketový poplach. Po príchode do Kyjeva som ich prestala počítať. Píše Veronika Cifrová Ostrihoňová.
(SME)Putin pravdepodobne presunul svoju bezprostrednú pozornosť vo vojne na Ukrajine na krátkodobejšie ciele. Čítaj ďalej
Po marcovom zvýšení o vyše desatinu Ukrajina minulý mesiac znížila dovoz elektrickej energie o takmer tretinu. Čítaj ďalej