Británia verí, že dohoda o mieri na Čiernom mori je predzvesťou konca vojny
Británia verí, že dohoda o mieri na Čiernom mori je predzvesťou konca vojny.
"Naše stanovisko v tejto chvíli je, že, samozrejme, dúfame v pokrok," uviedol hovorca britského premiéra Keira Starmera bezprostredne po oznámení dohody. "Vývoj pozorne sledujeme," dodal.
Britská vláda zatiaľ nemá jasno v tom, či bude nasledovať Spojené štáty v rozhodnutí zmierniť niektoré sankcie voči Rusku v rámci tejto dohody.
Po rokovaniach delegácií USA, Ruska a Ukrajiny v Saudskej Arábii sa strany dohodli na zaistení bezpečnej plavby, vylúčení použitia vojenskej sily a zabránení využívania komerčných plavidiel na vojenské účely v Čiernom mori.
Vo vyhláseniach sa tiež uvádza, že USA pomôžu obnoviť prístup Ruska na svetový trh v oblasti vývozu poľnohospodárskych výrobkov a hnojív, znížiť náklady na námorné poistenie a zlepšia prístup k prístavom a platobným systémom pre takéto transakcie.
Poslanec britských Liberálnych demokratov Calum Miller uviedol, že podľa neho "neexistuje žiadny dôvod na zrušenie sankcií, kým Rusko pokračuje v okupácii Ukrajiny a ohrozuje iné krajiny". Dodal, že americký prezident Donald Trump "si nechal zakryť oči, ak si myslí, že dohoda o Čiernom mori je spravodlivou výmenou za zrušenie ruských sankcií".
Britský finančník a kritik Ruska Bill Browder zdieľal rovnaký názor ako Miller. Uviedol, že dohoda pre zrušenie sankcií "úplne stráca zmysel" a podľa neho tento krok len "zachránil ruské ropné rafinérie, ktoré sú jedným z kľúčových motorov financovania ich vojny". (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Rusko odovzdalo Ukrajine telá ďalších 1 200 ukrajinských vojakov. Výmenou ale nedostalo telo žiadneho ruského vojaka. Čítaj ďalej
Kyjev zaútočil dronmi na chemický závod na juhu Ruska a tiež na ďalšie premyslené zariadenia. Čítaj ďalej
Ruská ekonomika sa spomaľuje. Moskva čelí prehlbovaniu rozpočtového deficitu a slabým cenám ropy.
(TASR)Britské stíhačky zachytili ruské prieskumné lietadlo, ktoré narušilo poľský vzdušný priestor nad Baltským morom. Čítaj ďalej
Pobaltské štáty podpísali dohodu o spoločnom plánovaní hromadných evakuácií v reakcii na rastúcu ruskú hrozbu. Čítaj ďalej
Rusi pripravujú strategické rezervy. Plánujú tak bojové operácie, a to nielen na Ukrajine, tvrdí ukrajinský minister Sybiha. Čítaj ďalej
Praha v lete otvorí centrum pre Ukrajincov, pôjde len o poradné miesto, uviedol český minister vnútra Rakušan. Čítaj ďalej
Bývalý ukrajinský hokejista Oleksandr Matvijčuk utrpel na fronte ťažké zranenia. Je v umelom spánku.
(Sportnet)