Ukrajinci môžu do registra škôd spôsobených Ruskom hlásiť nezvestných príbuzných
Ukrajinci môžu nanovo podávať žiadosti o odškodnenie súvisiace so zmiznutím najbližších rodinných príslušníkov.
V tlačovom vyhlásení to oznámil register škôd (Register of Damage for Ukraine, RD4U), ktorý sídli v holandskom Haagu. Register sa v prvej fáze týkal iba poškodenia či zničenia domov či bytov, teraz sa postupne rozširuje aj na ďalšie škody.
Žiadosť môžu podať rodičia, deti a manželia, manželky či partneri osôb, ktoré sa nezvestné v dôsledku ruskej vojny na Ukrajine. Ostatní príslušníci tak môžu urobiť len v prípade, že preukážu úzke väzby s nezvestným príbuzným.
Podľa riaditeľa registra Markijana Ključkovského je otvorenie novej kategórie pre žiadosti "zásadným krokom k uznaniu nesmierneho utrpenia, ktoré prežívajú rodiny tých, ktorí zmizli kvôli ruskej agresii". "Neistota a úzkosť súvisiaca s tým, že nepoznáte osud milovanej osoby, je hlbokým utrpením," uviedol Ključkovskyj. "Túto bolesť žiadna kompenzácia neutícha, avšak tento proces ponúka možnosť, že bude utrpenie ľudí uznané a zjednaná náprava," dodal.
Žiadosti je do registra možné podávať prostredníctvom ukrajinskej aplikácie Diia či rovnomennej internetovej stránky. Vyplniť jednoduchý formulár trvá iba desať až 20 minút a ľudia tam môžu nahrať akékoľvek dokumenty, fotografie či dôkazy, ktoré majú k dispozícii, uviedol Ključkovskyj už vlani počas rozhovoru s ČTK.
Cieľom registra je získať podklady pre budúce odškodnenie za všetky straty spôsobené ruskou agresiou. Pre mnohých Ukrajincov však podľa Ključkovského nie je kompenzácia to najdôležitejšie, chcú hlavne, aby niekto vypočul ich príbeh.
Odpoveď na otázku, kto by mal za škody zaplatiť, je podľa riaditeľa registra jednoduchá a zároveň zložitá. "Jednoduchá časť odpovede je, že to musia byť peniaze z Ruska, ktoré je ako agresor podľa medzinárodného práva zodpovedné za všetky škody. Zložitejšia časť odpovede je, že Rusko teraz nespolupracuje, takže ťažko očakávať, že bude platiť dobrovoľne. Môže sa to do budúcnosti zmeniť, ale teraz to vyzerá nepravdepodobne, "uviedol Ključkovskyj.
Je preto podľa neho potrebné hľadať alternatívy, ktorými sú napríklad aj použitie zmrazených ruských aktív v Európe. "Nebude to ľahké, nebude to rýchle, ale niečo sa okolo toho musí urobiť, aby sa tieto peniaze dali použiť ako odškodné pre Ukrajincov za to, čím si museli prejsť a čo vytrpeli," dodal v rozhovore z vlaňajšieho augusta. (ČTK)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.
EÚ podľa Kallasovej pripravuje plán B na zachovanie sankcií Rusku v prípade, že USA upustia od mierových rokovaní. Čítaj ďalej
Estónsko dostalo šesť amerických salvových raketometov, ide o jeden z najväčších nákupov zbraní v krajine. Čítaj ďalej
USA sú pripravené ešte dnes podpísať dohodu s Ukrajinou o nerastnom bohatstve, tvrdí minister financií Bessent. Čítaj ďalej
V Kurskej oblasti sú podľa Putina stále malé skupiny ukrajinských vojakov ukrytých v pivniciach a skrýšach. Čítaj ďalej