Vo štvrtok sa v Bruseli koná mimoriadny summit EÚ o Ukrajine a európskej obrane
Poobede sa v Bruseli začne mimoriadne zasadnutie lídrov EÚ o ďalšej podpore Ukrajiny a budúcnosti európskej obrany.
Premiér Fico a maďarský predseda vlády Orbán pohrozili skomplikovaním prijatia spoločných záverov Európskej rady.
Samit zvolal predseda Európskej rady António Costa s cieľom rokovať o aktuálnej situácii na Ukrajine a európskej obrane, ktorá má podľa neho pomôcť Únii stať sa suverénnejšou a lepšie vybavenou na riešenie súčasných a budúcich bezpečnostných výziev.
"Prežívame rozhodujúci moment pre Ukrajinu a európsku bezpečnosť," vyhlásil pri oznámení organizovania zasadnutia. Na spoločnom pracovnom obede by sa mal osobne zúčastniť aj ukrajinský prezident Zelenskyj.
Stretnutie najvyšších predstaviteľov dvadsaťsedmičky sa uskutoční po sérii samitov, na ktorých sa zúčastnili viacerí európski lídri. Tie vyvolalo Trumpovo oznámenie o začatí rozhovorov s Ruskom o ukončení konfliktu na Ukrajine a jeho výzvy na zvýšenie výdavkov na obranu európskych krajín.
Viacerí lídri v tejto súvislosti vyzývajú na prebratie vedúcej úlohy v otázke podpory Ukrajiny a urýchlenie znižovania závislosti od Spojených štátov, iní zas volajú po zdržanlivosti. Cieľom mimoriadneho samitu po stretnutiach v Paríži a v Londýne je prísť s riešeniami a odpoveďami na tieto otázky, viacerí diplomati sa však podľa portálu Politico pripravujú na zablokovanie iniciatív.
Najvyšší predstavitelia eurobloku budú v Bruseli diskutovať aj o päťbodovom pláne na prezbrojenie Európy (Rearm Europe), podľa ktorého by sa na obranu v Európskej únii mohlo mobilizovať takmer 800 miliárd eur. Túto iniciatívu predstavila v utorok predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Očakáva sa, že lídri budú rokovať aj o možnosti a spôsobe využitia ruských aktív, ktoré boli zmrazené po začiatku ruskej invázie v roku 2022. Odporcovia sa ale podľa portálu obávajú možných právnych prekážok.
Portál Euractiv uviedol, že sa dohodol aktualizovaný návrh záverov Európskej rady. Podľa neho obsahuje "ostrejšie" formulácie - o silnejšej vojenskej a finančnej pomoci Ukrajine, využívaní zmrazených ruských aktív a o prístupovom procese Ukrajiny do EÚ.
Taktiež sú v nich údajne aj jasnejšie formulácie o sankciách Únie proti Rusku, ale i návrh šéfky európskej diplomacie Kaji Kallasovej o ďalšej vojenskej podpore Kyjeva. Maďarsko túto myšlienku odmieta. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Trumpova administratíva upovedomila Kongres o zámere povoliť Ukrajine nákup vojenského materiálu z USA. Čítaj ďalej
Sybiha označil dohodu o nerastných surovinách za dôležitý míľnik v partnerstve medzi Ukrajinou a USA. Čítaj ďalej
Trump očakáva, že dohoda o nerastoch s Ukrajinou môže USA priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov. Čítaj ďalej
Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.
EÚ podľa Kallasovej pripravuje plán B na zachovanie sankcií Rusku v prípade, že USA upustia od mierových rokovaní. Čítaj ďalej