Vedci, ktorí zaútočili na ruský konzulát v Marseille, dostali 8 mesiacov väzenia
Za útok na ruský konzulát v Marseille boli dvaja vedci odsúdení na osem mesiacov odňatia slobody.
Informovala o tom stanica Radio France Internationale.
Trest si odpykajú v domácom väzení s elektronickým náramkom, doplnila RFI. Nasledujúcich päť rokov majú zákaz priblížiť sa k ruskému konzulátu a nosiť zbrane.
V rámci akcie venovanej výročiu začiatku vojny na Ukrajine 48-ročný Vasile H. a 59-ročný Georges S. hodili 24. februára na územie ruskej diplomatickej misie v Marseille tri fľaše s tekutým dusíkom. Polícia ich oboch rýchlo identifikovala a zadržala na neďalekom zhromaždení na podporu Ukrajiny.
Súd oboch pracovníkov z Národného centra pre vedecký výskum uznal za vinných z pokusu o poškodenie cudzieho majetku nebezpečným spôsobom a z nezákonnej výroby výbušnín.
Vasile H. a Georges S. počas procesu priznali svoju vinu, pričom uviedli, že ich konanie bolo politickým gestom proti ruskej agresii na Ukrajine. Dodali, že si neuvedomili možné diplomatické dôsledky svojho konania.
Prokurátor Olivier Redon konštatoval, že útok na diplomatickú misiu bol porušením medzinárodných noriem. Dodal však, že čin výskumníkov "nebol nebezpečný." "Vidíme konanie čestných ľudí," povedal a žiadal súd trest v podobe ročného trestu odňatia slobody, ktorý si mali obvinení odpykať v domácom väzení s elektronickým náramkom.
Ruský konzul Stanislav Oranskij žiadal prísnejší trest, pričom incident označil za "teroristický útok", dodala stanica RFI.
Právnik dvojice vedcov Rami Chahine pred súdom argumentoval, že jeho mandanti nie sú "žiadni zločinci", ale ľudia, ktorých - ako aj mnohých iných - znepokojujú udalosti odohrávajúce sa v súčasnosti vo svete. Na súde zaznelo, že jeden z obvinených mužov má za manželku Ukrajinku a od vypuknutia vojny v ich domácnosti žije aj jeho svokor - utečenec z Ukrajiny.
Na súdnom pojednávaní vytýčenom na 23. januára 2026 sa rozhodne o otázke náhrady škody spôsobenej ruskému konzulátu v Marseille. Pri útoku nebol nikto zranený a neboli hlásené ani žiadne škody.
Ruský vyšetrovací výbor (Sledkom), ktorý sa v Rusku zaoberá najzávažnejšími trestnými činmi, začal v súvislosti s incidentom v Marseille vyšetrovanie "útokov na osoby alebo inštitúcie požívajúce medzinárodnú ochranu". V Rusku za to hrozí až 20 rokov väzenia.
Zamestnávateľ dvojice vedcov, z ktorých jeden má za manželku Ukrajinku, označila ich konanie za útok a obvinila ich zo zneužitia vedeckého produktu. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Vydieranie, ukrajinské víťazstvo, nádej a Európa mimo hry. Čo vieme o nerastnej dohode medzi USA a Ukrajinou.
(SME)Trumpova administratíva upovedomila Kongres o zámere povoliť Ukrajine nákup vojenského materiálu z USA. Čítaj ďalej
Sybiha označil dohodu o nerastných surovinách za dôležitý míľnik v partnerstve medzi Ukrajinou a USA. Čítaj ďalej
Trump očakáva, že dohoda o nerastoch s Ukrajinou môže USA priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov. Čítaj ďalej
Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.