Mierová dohoda pre Ukrajinu musí obsahovať bezpečnostné záruky, vyhlásila Meloniová
Mierová dohoda pre Ukrajinu musí obsahovať bezpečnostné záruky, vyhlásila talianska premiérka Meloniová.
Mier na Ukrajine "možno dosiahnuť len vtedy, keď Kyjev dostane primerané bezpečnostné záruky, aby sa nezopakovalo to, čoho sme boli svedkami počas uplynulých troch rokov," uviedla Meloniová po stretnutí so švédskym premiérom Ulfom Kristerssonom v Ríme.
Odkazovala tak na ruskú inváziu na Ukrajine, ktorá sa začala vo februári 2022.
Takéto záruky sú potrebné, "aby sa európske národy, ktoré sa cítia najviac ohrozené, mohli namiesto toho cítiť bezpečne", zdôraznila premiérka.
"Tieto bezpečnostné záruky sa musia implementovať v kontexte Severoatlantickej Aliancie, pretože si myslím, že ide o najlepší rámec na zaručenie mieru, ktorý nie je ani krehký, ani dočasný a ktorý bráni práve riziku, že by Európa mohla čoskoro znovu spadnúť do vojnovej drámy," vyhlásila Meloniová.
Talianska predsedníčka vlády sa k problematike vyjadrila v čase, keď sa Británia a Francúzsko pokúšajú presvedčiť amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby poskytol Ukrajine bezpečnostné záruky ako súčasť potenciálnej dohody o prímerí s Ruskom. Obe krajiny sú iniciátormi návrhov na nasadenie európskych "mierových síl" na Ukrajine v počte menej ako 30.000, pokiaľ sa vojna s Ruskom skončí.
Francúzsko i Británia však požadujú od Trumpa záruky, pravdepodobne v podobe vzdušnej obrany či spravodajských služieb, na podporu akýchkoľvek európskych jednotiek vyslaných na Ukrajinu s cieľom dohliadať na prímerie.
"Európa musí mať odvahu pracovať na upevnení európskeho piliera NATO, o ktorom už dlho hovoríme a ktorý musí dopĺňať severoamerický pilier, pretože NATO zostáva základom našej bezpečnosti," vysvetlila Meloniová. "Aby sme to dokázali, musíme samozrejme viac míňať, ale musíme byť zároveň schopní aj zvýšiť investície," povedala premiérka. "Rozhodnutie vylúčiť výdavky na obranu z Paktu stability a rastu je prvým krokom... (po ktorom) by mali nasledovať ďalšie riešenia," dodala Meloniová. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Vydieranie, ukrajinské víťazstvo, nádej a Európa mimo hry. Čo vieme o nerastnej dohode medzi USA a Ukrajinou.
(SME)Trumpova administratíva upovedomila Kongres o zámere povoliť Ukrajine nákup vojenského materiálu z USA. Čítaj ďalej
Sybiha označil dohodu o nerastných surovinách za dôležitý míľnik v partnerstve medzi Ukrajinou a USA. Čítaj ďalej
Trump očakáva, že dohoda o nerastoch s Ukrajinou môže USA priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov. Čítaj ďalej
Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.