SME
  1. SME Minúta
  2. Svet
  3. Potrebujeme spoľahlivé bezpečnostné záruky, nie krehké prímerie, tvrdí Zelenskyj
18. 2. 2025
|
01:22
|
Svet

Potrebujeme spoľahlivé bezpečnostné záruky, nie krehké prímerie, tvrdí Zelenskyj

Bezpečnostné záruky musia byť silné a spoľahlivé, v opačnom prípade by šlo len o ďalší ruský podvod, vyhlásil Zelenskyj.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to uviedol v pondelok neskoro večer na platforme X po skončení mimoriadneho summitu v Paríži.

"Práve som absolvoval dlhý rozhovor s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom po dnešnom stretnutí s ostatnými európskymi lídrami, s ktorými sme rokovali o situácii vo svete, situácii v Európe a bezpečnostných zárukách pre Ukrajinu," ozrejmil Zelenskyj v príspevku na X.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prezident zhodnotil, že všetci zdieľajú víziu bezpečnostných záruk, ktoré sú robustné a spoľahlivé. "Akékoľvek iné rozhodnutie bez týchto záruk, ako napríklad krehké prímerie (vo vojne na Ukrajine), by bolo iba ďalším podvodom zo strany Ruska (a poslúžilo) na začatie novej ruskej vojny proti Ukrajine či iným európskym štátom," vyhlásila ukrajinská hlava štátu.

Zelenskyj tiež uviedol, že ho Macron počas rozhovoru oboznámil s rokovaniami, ktoré viedol s ďalšími lídrami a nie len európskymi. "Dohodli sme sa, že zostaneme v nepretržitom kontakte, keďže sa prijímajú dôležité rozhodnutia. Zabezpečenie silného a trvalého mieru je nevyhnutnosťou. Dosiahnuť sa to ale dá len prostredníctvom silných bezpečnostných záruk," dodal v príspevku Zelenskyj.

Francúzsky prezident po rozhovore so svojím ukrajinským náprotivkom na X uviedol, že na zabezpečení stabilného mieru budú "spolupracovať všetci Európania, Američania i Ukrajinci". Podľa jeho slov musia Európania lepšie, viac a spoločne investovať do svojej bezpečnosti a obrany, v súčasnosti aj do budúcna.

"(Naša) práca bude pokračovať na základe návrhov Európskej komisie, a to tak pri podpore Ukrajiny, ako aj pri rozvoji a investovaní do našej obrany. Tento program, ktorý bol definovaný v roku 2022 na summite vo Versailles, sa jednoducho musí naplniť. Rozhodnutia, opatrenia, súdržnosť. V nasledujúcich dňoch budem v týchto diskusiách pokračovať," zdôraznil Macron v príspevku.

(TASR)
SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine

08:41
Svet

Ukrajinské drony v noci útočili na juh a juhozápad Ruska. Najvážnejšie škody spôsobili v Novorossijsku. Čítaj ďalej

03:58
Svet
Dôležité

Rusko vykonalo dronový útok na mesto Charkov, zranenia utrpelo takmer 50 ľudí. Čítaj ďalej

00:44
Svet

Ukrajinský dronový útok v Doneckej oblasti zranil osem hasičov, tvrdí ruské ministerstvo pre mimoriadne situácie. Čítaj ďalej

00:03
Svet

USA schválili dohodu s Ukrajinou o výcviku a vybavení pre stíhačky F-16, ktorých dodávky schválil bývalý prezident Joe Biden. Čítaj ďalej

22:43
Svet

USA ustupujú zo svojej účasti na mierových rokovaniach medzi Ruskom a Ukrajinou s cieľom ukončiť vojnu, no nesťahujú sa úplne. Čítaj ďalej

20:38
Svet

Ukrajinská armáda zajala viacerých občanov Toga, ktorí bojovali na Ukrajine na strane ruskej armády. Čítaj ďalej

20:06
Ekonomika

Ruská ekonomika sa v prvom kvartáli rekordne spomalila. Hrubý domáci produkt krajiny stúpol len o 1,7 percenta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
(SITA)
19:05
Svet

Americkí republikáni už chystajú kladivo na Rusko a jeho spojencov. Môže dopadnúť aj na Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
(SME)

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 152
  2. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 997
  3. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 4 693
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 086
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 465
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 527
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 047
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 599
SkryťZatvoriť reklamu