Európa by nemohla nahradiť americké sily zo dňa na deň, tvrdí nemecký minister Pistorius
Pre Európu by bolo náročné nahradiť americké jednotky na kontinente, vyhlásil nemecký minister obrany Boris Pistorius.
Vyjadril sa tak vzhľadom na špekulácie, že Spojené štáty by mohli zredukovať svoje sily v Európe.
Pistorius na okraji Mníchovskej bezpečnostnej konferencie uviedol, že takáto kompenzácia by sa nemohla stať "zo dňa na deň".
Nemecký minister tiež vyhlásil, že "domnievať sa, že by sme mohli v priebehu roka nahradiť to, čo Američania robia menej, za niekoľko mesiacov, je iluzórne, nebude to fungovať".
Predseda Mníchovskej bezpečnostnej konferencie Christoph Heusgen v piatok pre nemecký rozhlas povedal, že predpokladá, že americký viceprezident J. D. Vance na konferencii oznámi stiahnutie veľkej časti jednotiek z Európy.
Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa tvrdí, že musí zmeniť svoju strategickú pozíciu, odkloniť sa od Európy a zamerať sa na Áziu, aby sa tak mohla postaviť svojmu hlavnému protivníkovi - Číne, píše AFP.
Nemecký minister obrany tiež uviedol, že americkému náprotivku Peteovi Hegsethovi po rokovaniach NATO v Bruseli navrhol "cestovnú mapu".
Tento plán podľa Pistoriusa zahŕňa "zmenu v rozdelení záťaže takým spôsobom, aby bola organizovaná" a nevznikali časom nebezpečné medzery v spôsobilostiach.
Pistorius tvrdí, že Hegseth to vidí rovnako. Dodal, že by bolo dobré, ak by túto ústnu dohodu premenili na skutky.
Hegseth sa počas piatkovej návštevy Varšavy vyjadril k otázke možného zníženia počtu amerických vojakov v Európe ako súčasti dohody s Ruskom.
Zdôraznil, že USA sú odhodlané podporovať NATO a americká prítomnosť v Európe je dôležitá na odstrašovanie ruského prezidenta Vladimira Putina, no európske krajiny musia investovať viac do vlastnej obrany.
"Nemôžete predpokladať, že americká prítomnosť na kontinente potrvá naveky," upozornil s odôvodnením, že USA musia riešiť bezpečnostné krízy aj inde vo svete.
Americký viceprezident novinárom v nemeckom Mníchove povedal, že Trump vidí Európu, ktorá zohráva väčšiu úlohu vo vlastnej obrane, pričom veľký podiel musí prebrať Nemecko ako najväčšia ekonomika v Európe. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
EÚ pripravuje 17. balík sankcií voči Rusku. Dúfa, že úsilie skoordinuje s USA, uviedol šéf francúzskej diplomacie. Čítaj ďalej
Za „skutočne vyváženú“ a spravodlivú považuje dohodu o nerastných surovinách prezident Zelenskyj. Čítaj ďalej
Zelenskyj uvalil sankcie na Oleksija Arestoviča, ktorý bol poradcom šéfa prezidentskej kancelárie. Čítaj ďalej
Vydieranie, ukrajinské víťazstvo, nádej a Európa mimo hry. Čo vieme o nerastnej dohode medzi USA a Ukrajinou.
(SME)Trumpova administratíva upovedomila Kongres o zámere povoliť Ukrajine nákup vojenského materiálu z USA. Čítaj ďalej
Sybiha označil dohodu o nerastných surovinách za dôležitý míľnik v partnerstve medzi Ukrajinou a USA. Čítaj ďalej
Trump očakáva, že dohoda o nerastoch s Ukrajinou môže USA priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov. Čítaj ďalej
Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej