Bývalý veľvyslanec kritizuje Trumpov tím za ústupky Putinovi pred rokovaniami
Bývalý americký veľvyslanec v Moskve McFaul kritizuje prístup Trumpa v súvislosti s urovnaním vojny na Ukrajine.
V rozhovore pre nemecký magazín Stern povedal, že Trumpov tím už začal rokovať verejne a robí "veľké ústupky" Putinovi pred samotnými mierovými rozhovormi.
Informuje o tom agentúra DPA.
McFaul zjavne narážal na výroky amerického ministra obrany Petea Hegsetha, ktorý v stredu v Bruseli vyhlásil, že návrat Ukrajiny do hraníc spred roka 2014 je nereálny cieľ, rovnako ako aj jej ambícia vstúpiť do Severoatlantickej aliancie. Hegseth podľa DPA zároveň povedal, že Spojené štáty nebudú garantovať bezpečnosť Ukrajiny.
"Nepovažujem za múdru stratégiu dať Putinovi všetko, čo chce, ešte pred tým, ako si sadne za rokovací stôl - najmä s Ukrajincami," povedal McFaul, ktorý bol veľvyslancom v Moskve za administratívy prezidenta Baracka Obamu. Je autorom viacerých kníh o Rusku a pôsobí ako profesor politických vied na Stanfordovej univerzite.
Na základe vlastnej skúsenosti hovorí, že Putin je veľmi vytrvalý vyjednávač, ktorý všetko považuje za akýsi obchod. V tom si je podľa McFaula podobný s Trumpom. Je preto mimoriadne prekvapený, prečo vyjednávači šéfa Bieleho domu dali Putinovi ústupky ešte pred začiatkom samotných mierových rokovaní.
"Takto sa nevyjednáva - najmä nie s Rusmi," poznamenal McFaul. To, že USA nepošlú na Ukrajinu svojich vojakov, by malo byť súčasťou dohody a Washington by mal za to niečo dostať, domnieva sa. Takisto však označil za absurdné, že si Trump myslí, že môže vyjednávať s Putinom a až potom informovať Zelenského. "Takto to nebude fungovať," skonštatoval.
Telefonát Trumpa a Putina, ktorí sa dohodli okamžite začať rokovania o ukončení vojny na Ukrajine, podľa McFaula vyvolal dojem, že lídri môžu rokovať bez účasti Ukrajincov, čo označil za veľmi zlý začiatok.
Tvrdí, že je v záujme Západu, aby pri rokovacom stole sedeli nielen Spojené štáty, Rusko a Ukrajina, ale aj európski predstavitelia. "Koniec koncov, Európa má po Ukrajine najviac čo stratiť," dodal.
Na druhej strane si myslí, že Trumpova iniciatíva má aspoň jeden pozitívny aspekt - to, že americký prezident presadzuje rozhovory o urovnaní konfliktu, je lepšie, ako keby sa vôbec neangažoval. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Zelenskyj uvalil sankcie na Oleksija Arestoviča, ktorý bol poradcom šéfa prezidentskej kancelárie. Čítaj ďalej
Vydieranie, ukrajinské víťazstvo, nádej a Európa mimo hry. Čo vieme o nerastnej dohode medzi USA a Ukrajinou.
(SME)Trumpova administratíva upovedomila Kongres o zámere povoliť Ukrajine nákup vojenského materiálu z USA. Čítaj ďalej
Sybiha označil dohodu o nerastných surovinách za dôležitý míľnik v partnerstve medzi Ukrajinou a USA. Čítaj ďalej
Trump očakáva, že dohoda o nerastoch s Ukrajinou môže USA priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov. Čítaj ďalej
Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej